Ficov poradca je podľa Joža Ráža výborný tip na ministra kultúry, schvaľuje ho aj Jakubisko

370153_dsc0170 676x453.jpg

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Pri novom ministrovi kultúry je podľa exministra Daniela Krajcera dôležité, aby mal ambície a chuť urobiť niečo v prospech slovenskej kultúry. Ako povedal Krajcer v piatok pre agentúru SITA, pokiaľ vychádza z reálnej situácie, tak určitou výhodou môže byť aj to, pokiaľ je to človek, ktorý nie je zaťažený negatívnymi vecami a vzťahmi z minulosti z kultúrnej oblasti.

„Paradoxom je, že Erik Tomáš by nastupoval na tento post z podobnej pozície ako pred rokmi Marek Maďarič, ktorý sa časom stal celkom dobrým ministrom kultúry,“ dodal.

Podľa speváka zo Skupiny Elán Jozefa Ráža je Erik Tomáš výborný tip na ministra kultúry. „Rozumie sa veci a preto s ním budeme spokojní,“ uviedol.

Umelci mali bližšie k svojim kolegom

Režisér Juraj Jakubisko pre agentúru SITA povedal, že všetci ministri od roku 1989, ktorí boli umelci, mali bližšie k svojim kolegom. „Ako filmár som cítil, že nedávali prioritu na iné zložky kultúry. Rudolf Chmel bol v tomto dosť spravodlivý,“ uviedol Jakubisko.

Odporúčame:
Viacerí poslanci nechcú Ficovho poradcu za ministra, na svojom poste by mal skončiť aj Richter

Posledný minister Marek Maďarič tiež viac podľa neho inklinoval k divadlu. „Z hľadiska našej skúsenosti by som teda preferoval Erika Tomáša, ktorého poznám z mediálneho prostredia a so záujmom o mediálne dianie. Podľa mňa je lepšie, ak osoba ministra nepochádza z konkrétneho kultúrneho prostredia,“ dodal.

Politici sú proti jeho zvoleniu za ministra

Väčšia skupina poslancov za Smer-SD sa stavia proti tomu, aby sa mediálny poradca Roberta Fica, Erik Tomáš, stal v novej vláde Petra Pellegriniho ministrom kultúry. Zdôvodňujú to podľa informácií agentúry SITA tým, že najmenej, čo nový kabinet potrebuje, sú protesty umeleckej obce.

Navrhujú, aby sa novým šéfom rezortu stal dlhoročný predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek. Svoju podporu vláde podmieňujú práve tým, aby sa Tomáš nestal ministrom kultúry.

Viac k témam: Elán, Erik Tomáš, Jožo Ráž, Juraj Jakubisko, Ministerstvo kultúry SR, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Ficov poradca je podľa Joža Ráža výborný tip na ministra kultúry, schvaľuje ho aj Jakubisko © SITA Všetky práva vyhradené.

16. marca 2018