Fico a Kažimír sa pochválili rastom slovenskej ekonomiky

Miera nezamestnanosti na Slovensku by mohla podľa premiéra Roberta Fica dosiahnuť rekordné minimá.BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská ekonomika by mala v tomto roku rásť rýchlejšie, ako pôvodne rezort financií očakával. Zároveň však analytici rezortu znížili odhad rastu na nasledujúci rok.

Podľa aktuálnej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky by totiž v tomto roku mal hrubý domáci produkt na Slovensku reálne stúpnuť o 3,6 %, čo znamená oproti júnovej prognóze navýšenie odhadu o 0,4 percentuálneho bodu.

Prognózu hospodárskeho rastu na budúci rok analytici ministerstva financií zase znížili o 0,2 percentuálneho bodu na 3,5 %.

Odhad pre rok 2017 už počíta aj s negatívnym vplyvom brexitu

Motorom slovenskej ekonomiky v tomto roku má byť domáci aj zahraničný dopyt. Spotreba domácností by mala dokonca podľa odhadov analytikov rezortu financií rásť vďaka priaznivému vývoju ekonomiky najrýchlejšie za posledných osem rokov.

Odporúčame:

Z Bruselu by malo prísť na Slovensko vyše 100 miliónov eur

Významným faktorom je aj vývoj v automobilovom sektore, kde výroba automobilov smeruje k novému rekordu, čo potiahne dynamiku exportu nad hranicu 5 %. Negatívny vplyv na hospodársky rast bude mať naopak zníženie verejných investícií vplyvom nábehu nového programového obdobia eurofondov. Tento prepad však majú plne kompenzovať ohlásené investície v automobilovom sektore a výstavba bratislavského ochvatu D4/R7.

Odhad pre rok 2017 už počíta aj s negatívnym vplyvom brexitu. „Brexit zvýši celkovú neistotu a spomalí ekonomiky našich najvýznamnejších obchodných partnerov. Predpokladáme, že v roku 2017 ukrojí z rastu slovenskej ekonomiky necelé 0,2 percentuálneho bodu,“ píše sa v novej prognóze.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra je však možné, že v konečnom dôsledku bude dopad brexitu ešte miernejší. „My to vnímame ako pozitívne riziko. Je možné, že práve kvôli politickým šarvátkam sa tento negatívny dopad bude posúvať a tým pádom aj rozplývať v čase,“ povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Miera nezamestnanosti by mohla dosiahnuť rekordné minimá

Pokračujúce investície v automobilovom priemysle by pritom v budúcom roku mali zase výrazne zvýšiť investičnú aktivitu a k rastu by sa mali vrátiť aj verejné investície. V ďalších rokoch by sa podľa prognózy mal hospodársky rast dostať k hranici 4 %. V roku 2018 na úroveň 3,9 % a v roku 2019 na 4,4 %.

Pri solídnom raste hospodárstva sa má podľa analytikov ministerstva dobre dariť aj trhu práce. Zamestnanosť by mala v tomto roku rásť o 2,1 %, v nasledujúcom roku o 1,5 %. Miera nezamestnanosti by tak mala klesať z tohtoročných 9,8 % na budúcoročných 8,5 %. Podľa premiéra Roberta Fica by však mohla miera nezamestnanosti dosiahnuť rekordné minimá. „Môžeme pravdepodobne očakávať, že historicky najnižšiu mieru nezamestnanosti, ktorú sme mali v roku 2008, možno dotkneme už v roku 2016,“ povedal na tlačovej konferencii.

Nominálny rast miezd by mal v tomto roku predstavovať 2,8 % a v budúcom roku o 3,5 %. Pri vývoji spotrebiteľských cien, ktoré by v tomto roku mali ešte klesnúť o 0,5 % a v budúcom roku len mierne rásť o 0,9 %, by to znamenalo, že reálne by platy v tomto roku stúpli až o 3,3 %. V budúcom roku rezort financií prognózuje rast reálnych miezd o 2,6 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. septembra 2016