Fed vyjadril neistotu v súvislosti s vývojom ekonomiky v USA

Mnohí ekonómovia sa na základe záznamu z júnového zasadania amerického Federálneho rezervného systému domnievajú, že centrálna banka USA v roku 2016 zvýši úroky nanajvýš raz, a to pravdepodobne koncom roka.

WASHINGTON 7. júla (WebNoviny.sk) – Americký Federálny rezervný systém (Fed) sa chystá úroky zvýšiť iba v prípade, ak sa ukáže, že slabá tvorba pracovných miest v USA v máji bola iba dočasným výkyvom. Vyplýva to zo záznamu z júnového zasadania Fed-u, ktorý centrálna banka USA zverejnila v stredu.

Predstavitelia americkej menovej politiky na zasadaní Fed-u 14. a 15. júna vyjadrili neistotu v súvislosti s výhľadom ekonomiky USA pre prudké spomalenie tvorby nových pracovných miest, ale aj pre britské referendum o odchode krajiny z Európskej únie.

Predstavitelia Fed-u sa zhodli, že musia počkať na výsledok hlasovania v Británii. O niekoľko dní po zasadaní centrálnej banky USA britskí voliči rozhodli o odchode z EÚ. Tento krok vyvolal turbulencie na finančných trhoch a pravdepodobne prehĺbil znepokojenie medzi tvorcami americkej ekonomickej politiky. Mnohí ekonómovia sa domnievajú, že Fed v roku 2016 zvýši úroky nanajvýš raz, a to pravdepodobne koncom roka.

Perspektíva zvýšenia úrokových sadzieb v USA sa zhoršila dokonca ešte pred zasadaním Fed-u, keďže vládna správa o vývoji zamestnanosti ukázala, že v americkej ekonomike v máji vzniklo iba 38 tis. nových pracovných pozícii. Bol to najmenší počet za päť rokov a nasledoval po pomerne slabej tvorbe pracovných miest v apríli, kedy v hospodárstve USA pribudlo 123 tis. pracovných pozícii. O ponechaní svojej kľúčovej úrokovej sadzby v pásme 0,25 až 0,5 % Fed na júnovom zasadaní rozhodol jednomyseľne.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016