Extrémisti z Islamského štátu dali do obehu svoj zlatý dinár

Džihádisti nariadili používanie nového platidla všetkým obchodníkom s ropou a ropnými produktmi, ktorí pôsobia v častiach Sýrie obsadených IS.

Bejrút 9. júla (WebNoviny.sk) – Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) začala na východe Sýrie zavádzať vlastnú menu, takzvaný zlatý dinár. Oznámila to dnes agentúra DPA s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Džihádisti nariadili používanie nového platidla všetkým obchodníkom s ropou a ropnými produktmi, ktorí pôsobia v častiach Sýrie obsadených IS. Bojovníci tejto organizácie v súčasnosti kontrolujú väčšinu východnej Sýrie a časti severného a západného Iraku.

Nový zlatý dinár má hmotnosť 4,5 gramu a zmenárne vo východnej Sýrii ho nakupujú po 190 dolárov (171 eur). Islamský štát si chce týmto spôsobom zrejme zaistiť plnú kontrolu nad ziskami z predaja ropy a prísun tvrdej meny.
Obchodníci intenzívne nakupujú zlatý dinár, aby si uľahčili obchodovanie s ropou,“ uvádza SOHR.

Extrémisti z IS už v roku 2014 avizovali, že majú v úmysle zaviesť v Sýrii a Iraku vlastnú menu, aby sa „vymanili zo satanského globálneho ekonomického systému„. Zároveň zverejnili video zachytávajúce produkciu zlatých mincí. Doteraz však neexistovali informácie o tom, že by svoj plán začali aj prakticky realizovať.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. júla 2016