Exprimátor Prešova pôjde na päť rokov do väzenia

Najvyšší súd potvrdil Milanovi Benčovi trest v trvaní päť rokov.BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – Bývalý primátor Prešova Milan Benč pôjde na päť rokov do väzenia. Najvyšší súd v stredu totiž na verejnom zasadnutí zamietol jeho odvolanie a potvrdil tak rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorý ho uznal vinným z trestného činu subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev.

V žalobe sa exprimátorovi vyčítala aj situácia s pozemkami

Kauza súvisí s projektom priemyselného parku IPZ Prešov – Záborské, na ktorý chcelo mesto Prešov získať v roku 2005 nenávratnú dotáciu z eurofondov a tiež od štátu. Celková suma príspevku bola 7,6 milióna eur. „Svojím konaním naplnil obžalovaný znaky oboch trestných činov,“ skonštatovala v odôvodnení rozhodnutia predsedníčka senátu.

Podľa obžaloby exprimátor ako štatutár mesta v žiadosti o poskytnutie dotácie nedal agentúre SARIO niektoré povinné údaje. Hlavným problémom podľa prokuratúry bolo, že do času podpísania zmluvy mesto nezískalo podstatný podiel vo firme, ktorá park mala spravovať.

V žalobe sa exprimátorovi vyčítala aj situácia s pozemkami, na ktorých mal park stáť. V čase žiadosti mesto nemalo uzavretú nájomnú zmluvu na najmenej 15 rokov po skončení budovania projektu. Exprimátor nepredložil dodatok zmluvy, podľa ktorej mesto prišlo o predkupné právo, ktoré prešlo na vtedy súkromnú IPZ Prešov. Prokurátor na prvostupňovom súde tvrdil, že cieľom konania exprimátora bolo zabezpečiť neoprávnenú výhodu pre súkromnú firmu, pričom finančný príspevok bol určený verejnému sektoru.

Benč odmieta, že by spáchal subvenčný podvod

Benč aj pred odvolacím súdom odmietol, že by spáchal subvenčný podvod. Zdôraznil, že on nepodával žiadosť o príspevok, ale zastupiteľstvo schválilo, že v prípade projektu priemyselného parku bude mesto mandátne zastupovať spomínaná firma. „Každá zmluva a každý dodatok bol na návrh poslancov,“ povedal s tým, že má čisté svedomie.

Exprimátor bol v tomto prípade už dvakrát neprávoplatne odsúdený prvostupňovým súdom. Vo februári 2013 mu Špecializovaný trestný súd uložil trest päť rokov väzenia, on sa voči rozsudku sa odvolal.

Najvyšší súd v lete 2014 rozsudok zrušil a prípad vrátil Špecializovanému trestnému súdu. Ten v novembri 2014 opäť odsúdil Milana B. na trest päť rokov vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. Stredajšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2016