Everest zdolali po dvoch rokoch deviati nepálski šerpovia

Na najvyššiu horu sveta nevystúpil dva roky nikto. Podarilo sa to deviatim nepálskym vodcom.KÁTHMANDU 11. mája (WebNoviny.sk) – Deväť nepálskych vodcov ukončilo dvojročné obdobie bez výstupu na najvyššiu horu sveta Mount Everest. Zástupca národného horolezeckého úradu Gjanendra Shrestha potvrdil, že skupina šerpov dosiahla vrchol v stredu 11. mája.

Ich primárnym cieľom bolo pripraviť cestu pre približne 300 horolezcov, ktorí sa pokúsia počas sezóny zdolať 8850 m vysoký masív.

Odporúčame:

Šerpovia zachránili Slovákov na Mount Evereste

Slovákov pri výstupe na Mount Everest zasiahla lavína

Boli medzi nimi aj Slováci Vladimír Štrba a Zoltán Pál, ktorí sa snažili zopakovať Boningtonovu cestu, ale v druhom tábore ich zasiahla silná snehová búrka spojená s lavínou a zostali uväznení v bivaku vo výške 7200 metrov nad morom. Zachránila ich štvorica šerpov Mingma Gabu, Lakpa Thinduk, Ngima Dorchi a Ngima Wangdi.

Pred rokom 25. apríla zasiahlo oblasť zemetrasenie, ktoré spôsobilo okrem rozsiahlych obetí aj pád veľkej lavíny. Tá zasypala základný tábor pod Mount Everestom a s ním aj 19 osôb. Šerpovia následne odmietli nanovo zabezpečiť zničenú cestu k ďalším táborom, čím v podstate rozhodli o predčasnom ukončení jarnej sezóny výstupov – už druhom za sebou.

V roku 2014 nastala rovnaká situácia po aprílovom páde lavíny, ktorá pochovala 16 horských vodcov. Nepálske úrady pre oživenie turizmu predĺžili platnosť vlani vydaných povolení na výstup na Mount Everest. Horolezci za ne pred rokom zaplatili po 11 000 amerických dolárov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2016