Európsky parlament sa zosmiešňuje, tvrdí poľská premiérka

Opozícia chce podľa predsedníčky poľskej vlády prostredníctvom europarlamentu presadiť svoje politické ciele v Poľsku.VARŠAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Poľská premiérka Beata Szydlová vo štvrtok ostro kritizovala rezolúciu Európskeho parlamentu o dodržiavaní zásad právneho štátu v Poľsku. Europoslanci sa pri hlasovaní nechali ovplyvniť poľskou opozičnou stranou Občianska platforma (PO), uviedla Szydlová pre televíziu TVN24.

Odporúčame:

Dvoch Poliakov v Británii brutálne zbili, jeden neprežil

Opozícia chce podľa predsedníčky poľskej vlády takto presadiť svoje politické ciele v Poľsku. „(Európsky parlament) je rukojemníkom týchto politikov. Nechal sa vtiahnuť do hry, ktorá Európsky parlament zosmiešňuje a kompromituje,“ vyhlásila Szydlová, ktorej vyjadrenie citovala agentúra DPA.

EP v rezolúcii schválenej veľkou väčšinou hlasov vyzval v stredu Poľsko, aby vyriešilo svoju ústavnú krízu do konca októbra, teda v termíne, ktorý mu stanovila Európska komisia. V uznesení tiež konštatoval, že paralýza ústavného súdu v Poľsku ohrozuje demokraciu, základné práva a vládu zákona v krajine.

Brusel okrem iného kritizuje, že národno-konzervatívna poľská vláda odmieta zverejniť a tým správoplatniť viacero rozhodnutí ústavného súdu. Kritici vládu vo Varšave obviňujú, že chce tento súd „odstaviť“ ako kontrolný orgán. Samotní sudcovia ústavného súdu vo veci zmien týkajúcich sa svojej inštitúcie rozhodli proti plánom vlády.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016