Európska komisia vyšetruje škandál na poľských bitúnkoch, kde spracovávali mäso z chorých kráv

401764_befunky collage 4 1 676x353.jpg

VARŠAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Európska únia začala v Poľsku prešetrovanie po správach o tom, že v krajine išli ilegálne na porážku choré kravy, pričom tisíce kilogramov takéhoto mäsa sa exportovali do viac ako desiatky krajín. Vyšetrovanie začala Európska komisia v pondelok a má trvať týždeň.

Na prípad upozornila investigatívna správa súkromnej televíznej stanice TVN, ktorá skrytou kamerou nakrútila zábery dokumentujúce, že na bitúnku v meste Ostrow Mazowiecka na severovýchode Poľska v noci porážali choré kravy.

Bitúnok to robil bez prítomnosti veterinára, ktorú zákon vyžaduje. Poľsko, ktoré je významným producentom hovädzieho mäsa, problém nahlásilo únijnému systému včasného varovania RASFF, ktorý slúži na rýchle vyhľadanie nebezpečných potravín a ich stiahnutie z trhu.

Mäso z chorého dobytka sa podľa hlavného poľského štátneho veterinárneho lekára vyviezlo aj na Slovensko, do Fínska, Maďarska, Estónska, Rumunska, Švédska, Francúzska, Španielska, Litvy a Portugalska.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska únia, mäso z Poľska – škandál s bitúnkami
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia vyšetruje škandál na poľských bitúnkoch, kde spracovávali mäso z chorých kráv © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2019