Europoslanci chcú budúcoročný rozpočet zameraný na pomoc Ukrajine a energetickú krízu, zároveň odmietli škrtanie nákladov

418161_europsky parlament 676x451.jpg

19.10.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu požadujú rozpočet Európskej únie (EÚ) na rok 2023, ktorý bude účinnejšie riešiť dôsledky vojny na Ukrajine a proces obnovy po pandémii koronavírusu. Europarlament o tom informoval v tlačovej správe.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Europoslanci odmietli škrty

Celkový rozpočet EÚ pre budúci rok bol pred rokovaniami s členskými štátmi stanovený na 187,3 miliardy eur. Zahŕňa 850 miliónov eur navyše na riešenie dôsledkov vojny na Ukrajine. V rozpočte by malo nastať výrazné zvýšenie prostriedkov pre Erasmus+, opatrenia v oblasti klímy a transeurópske siete.

Europoslanci počas stredajšieho hlasovania odmietli takmer všetky škrty Rady EÚ vo výške viac ako 1,6 miliardy eur, čím obnovili návrh rozpočtu na úroveň, ktorú pôvodne predložila Európska komisia v príslušných rozpočtových riadkoch.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Humanitárna pomoc je priorita

Okrem toho zvýšili finančné prostriedky na viacero priorít ako humanitárna pomoc (250 miliónov), Fond pre azyl, migráciu a integráciu (navýšenie o 100 miliónov eur), nástroj na riadenie hraníc a víz (25 miliónov eur), nástroj susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce (162 miliónov eur) a Európsky obranný fond a vojenská mobilita (80 miliónov eur).

S ďalšími 533 miliónmi eur chcú poslanci Európskeho parlamentu zvýšiť energetickú nezávislosť EÚ a podporiť občanov a malé a stredné podniky s vysokými účtami za energie a zároveň podporiť zelenú transformáciu a biodiverzitu.

Viac k témam: Koronavírus, Migrácia, Rozpočet Európskej únie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Europoslanci chcú budúcoročný rozpočet zameraný na pomoc Ukrajine a energetickú krízu, zároveň odmietli škrtanie nákladov © SITA Všetky práva vyhradené.

19. októbra 2022