Európa má obchodovať s Iránom a nekonať ako Trumpov „vazal“, tvrdí francúzsky minister financií

375002_global_finance_15553 65f91a82c05d477d9185f86585e67aee 676x506.jpg

PARÍŽ 11. mája (WebNoviny.sk) – Po odstúpení USA od jadrovej dohody s Iránom by sa mali európske krajiny spojiť a nekonať ako „vazali“ administratívy prezidenta Donalda Trumpa.

Vyhlásil to v piatok francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Európa by nemala akceptovať USA ako „svetového ekonomického policajta“, povedal Le Maire pre rozhlasovú stanicu Europe-1.

Európske spoločnosti podľa neho majú pokračovať v obchodných vzťahoch s Iránom napriek Trumpovmu rozhodnutiu obnoviť proti krajine sankcie. Le Maire ďalej navrhol vytvorenie európskeho orgánu, ktorý by mal podľa vzoru federálneho ministerstva spravodlivosti v USA právomoc zasiahnuť proti firmám porušujúcim obchodné pravidlá.

Odporúčame:
Rozhodnutie USA odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom označil Korčok za poľutovaniahodné

Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že USA odstupujú od jadrovej dohody s Iránom, čo znamená aj obnovenie sankcií proti režimu v Teheráne. Dohodu z roku 2015 vyrokovali s Iránom USA, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Rusko a Čína a pripojila sa k nej aj Európska únia.

Teherán v jej rámci súhlasil s obmedzením svojho jadrového programu a medzinárodnou kontrolou výmenou za stiahnutie medzinárodných sankcií. Trump ju však opakovane označil za „najhoršiu dohodu všetkých čias“.

Viac k témam: Bruno Le Maire, Donald Trump, Francúzsko, Irán, obchod, sankcie proti Iránu, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Európa má obchodovať s Iránom a nekonať ako Trumpov „vazal“, tvrdí francúzsky minister financií © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2018