EÚ odklepla ľahšie zastavenie bezvízového styku pre nečlenov

Takzvaný brzdový mechanizmus vstúpi do hry, aby zaručil bezpečnosť, ak niektorá z krajín nebude dodržiavať svoje záväzky. Brusel 20. mája (WebNoviny.sk) – Členské krajiny Európskej únie sa dnes dohodli na zavedení brzdového mechanizmu, ktorý v prípade potreby umožní dočasné pozastavenie programu bezvízového styku s niektorými krajinami. Ministri vnútra a migrácie schválili toto opatrenie na rokovaní v Bruseli v čase, keď sa Turecko pokúša zabezpečiť bezvízový styk s EÚ pre svojich občanov. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Takzvaný brzdový mechanizmus vstúpi do hry, aby zaručil bezpečnosť, ak niektorá z krajín nebude dodržiavať svoje záväzky. Bude sa vzťahovať na Gruzínsko, Ukrajinu, Kosovo a Turecko, uviedla AP.

Agentúra citovala francúzskeho ministra vnútra Bernarda Cazeneuva, ktorý povedal, že „nemôžeme umožniť liberalizáciu víz bez bezpečnostných opatrení, bez organizovaného kalendára alebo v chvate, ako by nám niektorí chceli nanútiť. Preto sme zaujali mimoriadne nekompromisný postoj.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. mája 2016