Etylénoxid a antigénové testy: Hoaxer obohatil dezinformačnú scénu o svoj nový objav

450629_virus_outbreak_spain_92741 39c00a72fe2f4958b447a448a0c672a4 676x451.jpg

29.3.2021 (Webnoviny.sk) – Polícia upozorňuje na muža šíriaceho hoax o antigénových testoch. Tvrdí, že testy obsahujú nebezpečný etylénoxid. Polícia o tom informuje vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Ako ďalej polícia priblížila, muž na sociálnej sieti píše, že na spodnej strane balenia testu je napísané „ Sterile Eo“, čo znamená sterilný etylénoxid.

Ide o jednu z najhorších chemikálií, ktoré sú spúšťačom rakoviny, spôsobuje nádory mozgu, rakovinu lymfatických uzlín či leukémiu. Pri vyšších dávkach dochádza k trhaniu, kŕčom, a nakoniec ku kóme.

„Je pravdou, že etylénoxid je sám o sebe veľmi toxická látka. V zdravotníctve sa však úplne bežne používa ako plynná látka k sterilizácii zdravotníckych pomôcok. Na povrchu totiž po aplikácii nezostáva ani stopové množstvo tejto látky, pretože plyn sa rýchlo rozkladá,“ vysvetlila polícia.

Zároveň doplnila, že po sterilizácii sa testovacie tyčinky zabalia do vákuovaného obalu. Tento postup spôsobí, že na povrchu testovacej tyčinky nemôžu zostať žiadne baktérie ani paraziti.

Viac k témam: dezinformácie, falošné správy, hoax
Zdroj: Webnoviny.sk – Etylénoxid a antigénové testy: Hoaxer obohatil dezinformačnú scénu o svoj nový objav © SITA Všetky práva vyhradené.

29. marca 2021