Erdogan navrhol dávať sýrskym utečencom turecké občianstvo

Kritici Erdoganovho návrhu už začali špekulovať, že súčasne s tureckým občianstvom dostanú utečenci zo Sýrie aj volebné právo.

Istanbul 3. júla (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prišiel s návrhom udeľovať turecké občianstvo tým sýrskym utečencom, ktorí by o to prejavili záujem.

Svoj návrh zverejnil v sobotu večer počas návštevy v pohraničnom meste Kilis, kde sa zúčastnil na tradičnej večeri iftár podávanej počas moslimského pôstneho mesiaca ramadán po západe slnka. Ako informovala agentúra Anadolu, Erdogan už vydal pokyny, aby v záležitosti začalo konať aj ministerstvo vnútra. Nespresnil však, o aké kroky ide.

Agentúra DPA uviedla, že kritici Erdoganovho návrhu už začali špekulovať, že súčasne s tureckým občianstvom dostanú utečenci zo Sýrie aj volebné právo. Mnohí blogeri sa na sociálnych sieťach vyjadrili, že na prijatie takého rozhodnutia nemá Erdogan právo bez predchádzajúceho referenda. Iní sa obávajú, že Erdoganova ústretovosť voči utečencom zo Sýrie je len manévrom, ktorý mu má zabezpečiť nových voličov, aby uskutočnil svoj cieľ zaviesť v Turecku silný prezidentský systém.

V Turecku momentálne žije asi 2,7 milióna utečencov zo Sýrie. Mnohí z nich sú podľa DPA vďační Erdoganovi a jeho Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP) za poskytnutie azylu a svoju vďačnosť by zrejme prejavili aj pri voľbách.
V Kilisi, ako pripomína DPA, sýrski utečenci svojím počtom prevyšujú miestne obyvateľstvo. V príhovore k nim Erdogan v sobotu uviedol: „Považujeme vás za bratov a sestry, nie ste vzdialení od svojej vlasti, len od svojich domovov a pôdy, lebo Turecko je aj vašou vlasťou“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júla 2016