ECB ukončuje výrobu a vydávanie bankovky v hodnote 500 eur

Bankovka však zostáva zákonným platidlom a svoju hodnotu si naďalej zachová.BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) – Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) uzavrela revíziu štruktúry nominálnych hodnôt bankoviek série Európa a rozhodla o trvalom ukončení výroby bankovky v hodnote 500 eur. Zároveň ju vylúči zo série Európa, vzhľadom na obavy, že táto bankovka by mohla uľahčovať nezákonnú činnosť. Vydávanie päťstoeurovej bankovky bude zastavené koncom roka 2018, keď je naplánované zavedenie nových bankoviek v hodnote 100 eur a 200 eur zo série Európa.

Ako ďalej Európska centrálna banka uviedla, vzhľadom na medzinárodnú úlohu eura a všeobecnú dôveru v eurové bankovky zostane päťstoeurová bankovka aj naďalej zákonným platidlom a môže sa teda používať ako platobný prostriedok a uchovávateľ hodnoty. Eurosystém zložený z ECB a národných centrálnych bánk krajín eurozóny prijme potrebné kroky na zabezpečenie dostatočného množstva bankoviek ostatných nominálnych hodnôt.

Séria Európa je druhá séria eurových bankoviek, ktorá sa postupne uvádza do obehu. Prvou bola päťeurová bankovka uvedená do obehu v roku 2013, nasledovaná bankovkami v hodnote desať eur v roku 2014 a 20 eur v roku 2015.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. mája 2016