Dúhový PRIDE Bratislava: Ôsmy ročník upozorní na odchody zo Slovenska a vystúpi aj Patakyová

381128_02 7 676x507.jpg

BRATISLAVA 14. júla (WebNoviny.sk) – Ôsmy ročník podujatia sa začne o 13:00 na Hviezdoslavovom námestí a jeho cieľom je zviditeľniť LGBTI ľudí, ktorí sa snažia zmeniť slovenskú spoločnosť k lepšiemu.

PRIDE je podujatie nadväzujúce na podobné sprievody vo svete, ktoré upozorňujú, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu.

Program Dúhového pochodu

Podujatie bude moderovať Ludwig Bagin a vystúpia zástupcovia iniciatív LGBTI ľudí z regiónov Zara Kromková (Transfúzia, PRIDE Košice) a Adam Engler (Inokraj Banská Bystrica), Marek Novotný za LGBTI zamestnaneckú skupinu v IBM a teológ Ondrej Prostredník. Nasledovať bude sprievod ulicami Starého mesta za zvukov bubnovej kapely Maribondo.

Odporúčame:
Ombudsmanka Patakyová nevidí progres v právach LGBTI ľudí a opäť vyvesí z okna dúhovú vlajku

Na Dúhovom PRIDE Bratislava by sa v sobotu mali prihovoriť verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Ako agentúru SITA informoval hovorca PRIDE Martin Macko, na festivale sa zúčastnia aj zástupcovia politických strán Sloboda a Solidarita, Most-Híd, Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia.

Odporúčame:
Dúhový PRIDE obmedzí premávku MHD v Bratislave, nebude premávať ani hudobná električka

Po návrate na Hviezdoslavovo námestie bude od 15:00 pokračovať hudobný a tanečný program. Vystúpia Korben Dallas, Sendreiovci, Modré hory, Katarzia s Jonatánom Pastirčákom a tanečná skupina The Kiki House of Vivi, v rovnakom čase bude diskusia v Kine Mladosť.

Moderátor Martin Strižinec privíta verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú, sociológa Michala Vašečku a zástupcov politických strán Sloboda a solidarita, Most-Híd, Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia, uvádza sa v tlačovej správe.

Testovanie na HIV

Na námestí budú mať stánky rôzne mimovládne organizácie – Iniciatíva Inakosť, Amnesty International Slovakia, PRIDE Košice, Odyseus, Bratislava bez náckov. V časti námestia budú aj detské dielničky s animátorkou, maľovaním na tvár a henou.

Novinkou je tento rok spolupráca s Domom svetla Slovensko, ktorý vďaka podpore spoločností AbbVie a GlaxoSmithKline bude na námestí testovať HIV a ponúkať rady o hepatitíde. Reagujú tak na nedostatočnú prevenciu týchto ochorení v školách a fakt, že takéto festivaly väčšinou navštevujú mladí ľudia, a to nielen z LGBTI komunity.

Odporúčame:
Účastníci budú môcť počas Dúhového PRIDE v Bratislave využiť bezplatné testovanie na HIV

Témou tohto ročníka Dúhového PRIDE je upozorniť na odchody mladých LGBTI ľudí do zahraničia, ktorí opúšťajú Slovensko preto, že im v porovnaní s väčšinou členských krajín Európskej únie poskytuje výrazne horšie podmienky pre život.

Odchody do zahraničia

“Aj pre celkový negatívny trend vo vývoji slovenskej spoločnosti považujeme za nevyhnutné ukázať, že LGBTI ľudia sú jej súčasťou, patria sem, medzi svojich priateľov, do svojich rodín, susedstiev, pracovných kolektívov a cirkevných spoločenstiev,” upozorňuje hovorkyňa PRIDE Natália Tomeková.

“Počas PRIDE týždňa a samotného sobotňajšieho podujatia PRIDE dávame preto priestor ľuďom z LGBTI komunity, ktorí neodišli, alebo naopak, vrátili sa na Slovensko. Nezanevreli na svoju krajinu a snažia sa o pozitívnu zmenu nielen pre seba, ale najmä pre ostatných ľudí, ktorí tu žijú,” povedala Tomeková.

Odporúčame:
Ambasády veria, že pochody v Bratislave napomôžu šíreniu pozitívnych spoločenských postojov voči LGBTI

Hlavným posolstvom tohto ročníka sa preto stalo My nikam neodchádzame – PRIDEme. „Chceme povzbudiť všetky členky a členov LGBTI komunity, že má zmysel zostať na Slovensku a usilovať sa o lepší život s právnym uznaním ich partnerstviev, rodín a identity.“

Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2018 sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v rámci dotačného programu Kultúra znevýhodnených skupín na rok 2018, individuálnej dotácii Bratislavského samosprávneho kraja, Grantového programu hlavného mesta SR Bratislavy Ars Bratislavensis, veľvyslanectiev USA a Kanady a sponzorstve niekoľkých spoločností.

Viac k témam: Dúhový pochod PRIDE, LGBTI
Zdroj: Webnoviny.sk – Dúhový PRIDE Bratislava: Ôsmy ročník upozorní na odchody zo Slovenska a vystúpi aj Patakyová © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júla 2018