Donald Trump poslal Kim Čong-unovi ako darček CD so skladbou od Eltona Johna

380520_trump_kim_summit_96989 a91087b5b96c43849d2278497f6feb50 676x451.jpg

BRATISLAVA 8. júla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump poslal tento týždeň severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi CD so skladbou Eltona Johna Rocket Man z roku 1972.

Nahrávku poslal po ministrovi zahraničných vecí Mikeovi Pompeovi, ktorý bol na dvojdňovej návšteve Pchjongjangu, no priamo s Kimom sa nestretol. O svojráznom darčeku od amerického prezidenta informovali viaceré svetové médiá s odvolaním sa na Trumpových spolupracovníkov, ktorí si priali zostať v anonymite.

Dar môže vzťahy uvoľniť

Možná politická výbušnosť darčeku spočíva v tom, že Trump opakovane nazýval Kima „Malým raketovým mužom“ v období, keď boli vzťahy medzi USA a KĽDR nesmierne vyostrené a Kim s Trumpom si posielali nenávistné odkazy cez médiá.

Odporúčame:
Rusko sa nebráni stretnutiu Trumpa s Putinom medzi štyrmi očami, môže sa uskutočniť v Helsinkách

Podľa názoru amerického prezidenta však môže tento dar vzťahy medzi oboma krajinami vraj uvoľniť. Trump sa podľa britského Guardianu aj na júnovom summite pýtal Kima, či počul túto skladbu Eltona Johna, na čo mu Kim odvetil, že nie.

Nevedno, akú rolu zohral Trumpov darček v opätovnej zmene postoja KĽDR k rokovaniam so Spojenými štátmi, ale v sobotu Severná Kórea už po niekoľkýkrát v priebehu posledných mesiacov zmenila tón vyjadrení voči USA a radostné nadšenie severokórejských oficiálnych médií z novonadobudnutého partnerstva vystriedali opäť negatívne až útočné slová na adresu USA.

Jednostranné požiadavky na denuklearizáciu

Hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí v sobotu označil práve skončenú návštevu šéfa americkej diplomacie Pompea za „poľutovaniahodnú“. Američania podľa ministerstva údajne vzniesli na rokovaniach nové požiadavky týkajúce sa denuklearizácie KĽDR, ktorú pritom krajina na júnovom summite so Spojenými štátmi prisľúbila.

Analytici už vtedy upozorňovali, že dohoda medzi USA a KĽDR neobsahuje žiadne konkrétne záväzky a Severná Kórea ju môže kedykoľvek potopiť.

Odporúčame:
Pompeo označil rokovania za veľký pokrok, Severná Kórea však hrozí zrušením denuklearizácie

„Spojené štáty zradili ducha summitu (medzi severokórejským lídrom Kim Čong-unom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom – pozn. SITA) tým, že vzniesli jednostranné požiadavky vo veci denuklearizácie,“ uvádza sa v stanovisku severokórejského rezortu diplomacie.

Výsledok rokovaní s Pompeom je podľa ministerstva „veľmi znepokojujúci“ a celé rokovania medzi KĽDR a USA sa tým „dostávajú do nebezpečnej fázy“, vyhlásil hovorca ministerstva. „Môže to ohroziť naše odhodlanie k denuklearizácii, ktoré bolo doteraz pevné,“ dodal hovorca.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky britského denníku The Guardian a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: denuklearizácia, Donald Trump, Elton John, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, summit, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Trump poslal Kim Čong-unovi ako darček CD so skladbou od Eltona Johna © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2018