Domácnosti si mohli rozdeliť milióny eur na kúpu kotlov na biomasu, dotáciu však nevyužili

370136_thinkstockphotos 521247479 676x507.jpg

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Slovenské domácnosti žijúce mimo Bratislavského kraja prvýkrát nevyužili vyčlenenú dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Domácnosti si mohli na kotly na biomasu rozdeliť až 2,35 milióna eur. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) však rozdelila len niečo vyše 595 tisíc eur.

Financie presunú na ďalšie kolá

„Záujem o príspevky neprekročil v tomto kole vyčlenenú čiastku a kolo bolo v súlade s osobitnými podmienkami uzatvorené po 24 hodinách od spustenia,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Odporúčame:
Slováci mohli vďaka teplej zime ušetriť desiatky eur

Nevyužitá časť podpory bude presunutá na ďalšie kolá určené pre zariadenia na výrobu tepla. V 21. kole projektu Zelená domácnostiam vydala agentúra 397 poukážok na inštaláciu kotlov na biomasu v mimobratislavských regiónoch. „Do 30 dní od vydania musia poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace,“ dodal Jurikovič.

Podpora využitia obnoviteľných zdrojov energie

Zostávajúce kolá sú určené pre domácnosti v mimobratislavských regiónoch. Najbližšie bude podľa zverejneného harmonogramu vyhlásené 10. apríla 2018 pre zariadenia na výrobu elektriny s alokáciou 1,65 milióna eur.

Odporúčame:
Uvažujete nad solárnymi kolektormi? Získajte príspevok až 1750 €

O príspevky na solárne kolektory, tepelné čerpadlá a kotly na biomasu sa bude možné uchádzať 17. apríla 2018. K dispozícii budú poukážky v hodnote 2,35 milióna eur. „Do konca júna budú vyhlásené ešte dve kolá pre zariadenia na výrobu tepla,“ konštatoval Jurikovič.

Do konca februára tohto roku agentúra preplatila 11 891 poukážok v celkovej hodnote viac ako 26,4 milióna eur. V súčasnosti SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby bolo možné od roku 2019 využiť ďalšie prostriedky vyčlenené na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach.

Viac k témam: domácnosti, dotácia, kotol na biomasu, Slovenská inovačná a energetická agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Domácnosti si mohli rozdeliť milióny eur na kúpu kotlov na biomasu, dotáciu však nevyužili © SITA Všetky práva vyhradené.

16. marca 2018