Dôležité platby si nenechávajte na poslednú chvíľu, banky počas sviatkov menia otváracie hodiny

397171_gettyimages 872895008 676x452.jpg

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Banky počas sviatočných a medzisviatkových dní upravujú svoje otváracie hodiny. Ako informuje portál voFinanciach.sk, cez vianočné a novoročné sviatky sú pobočky bánk zatvorené, na Silvestra väčšina svoje otváracie hodiny skráti.

Výhodou oproti minulému roku je, že Silvester vychádza tentokrát na pondelok. V tento deň budú prevody a platobné príkazy spracovávané v štandardnom režime ako po iné dni.

Štátna prémia k stavebnému sporeniu

Ale aj napriek tomu banky neodporúčajú nechávať si finančné záležitosti na poslednú chvíľu. „Napríklad na získanie štátnej prémie k stavebnému sporeniu či daňovej úľavy pri dôchodkovom sporení je potrebné, aby boli peniaze pripísané na účet príslušnej inštitúcie ešte v tomto roku,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Kým transakcie v rámci jednej banky sa uskutočnia v ten istý deň, pri prevode do inej banky v rámci krajín SEPA musíte počítať s jedným dňom navyše. Keďže koniec roka tentoraz pripadá na pondelok, posledným dňom, kedy môžete poslať platbu tak, aby bola pripísaná v inej banke v rámci krajín SEPA do konca roka, je nedeľa 30. decembra.

Urgentné prevody

Výnimkou sú podľa Cesnakovej urgentné prevody, ktoré prejdú do inej banky v ten istý deň a je možné ich zadať ešte aj na Silvestra. Oproti štandardnému prevodu sú však spravidla drahšie. Aj ČSOB uviedla, že urgentné a zrýchlené platby sú spoplatnené nad rámec balíka služieb.

V prípade, že nestíhate stanovené termíny, môže byť riešením priamy vklad hotovosti na účet príjemcu v jeho banke. „Vklady hotovosti sú na účet pripísané bezprostredne po ich realizácii v pobočke,“ uviedla Cesnaková.

Sú však banky, ktoré na Silvestra majú svoje pobočky otvorené len do 12:00. Ako napríklad Slovenská sporiteľňa, ČSOB, OTP Banka alebo VÚB banka. UniCredit Bank bude otvorená do 13:00. Napríklad pobočky mBank sú na Silvestra úplne zatvorené.

Viac k témam: banky, Vianoce
Zdroj: Webnoviny.sk – Dôležité platby si nenechávajte na poslednú chvíľu, banky počas sviatkov menia otváracie hodiny © SITA Všetky práva vyhradené.

21. decembra 2018