Dohoda s Macedónskom rozprúdila vášne a protesty, grécka opozícia chce vysloviť nedôveru vláde

378437_greece_macedonia_77281 4abb4923c89340c9949f079f00c019a9 676x451.jpg

ATÉNY 15. júna (WebNoviny.sk) – Grécky parlament v piatok rokoval o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Alexisa Tsiprasa v súvislosti s dohodou o ukončení desaťročia trvajúceho sporu o názve susedného Macedónska.

Protesty pred parlamentom

Hlasovanie, ktoré by sa malo uskutočniť v sobotu, by však mala vláda podľa predpokladov prežiť. Má totiž pod kontrolou 154 z 300 kresiel v parlamente a Tsiprasov koaličný partner, nacionalistická strana Nezávislí Gréci, trvá na tom, že prežitie vlády podporí, i keď s dohodou nesúhlasí.

Odporúčame:
Nový názov Macedónska vyvolal v gréckej vláde rozruch, opozícia navrhuje odvolať premiéra Tsiprasa

„Podporujeme vládu a jej prácu,“ vyjadrila sa Maria Kollia-Tsarouchová, ktorá je námestníčkou ministra vnútra pre kraj Východná Makedónia a Trácia, ale dodala, že nepodporia dohodu s Macedónskom, keď príde na jej ratifikáciu.

Pred parlamentom v Aténach proti dohode protestovalo niekoľko stoviek ľudí, ktorí mávali gréckymi vlajkami a vykrikovali heslá obviňujúce vládu z vlastizrady. Účastníkov však bolo omnoho menej ako na predchádzajúcom proteste, na ktorý prišlo vyše 100-tisíc ľudí. Protesty sú naplánované aj v nedeľu v pohraničí, kde by mali zmluvu podpísať ministri zahraničia oboch krajín a odštartovať tak ratifikačný proces, ktorý by mal trvať niekoľko mesiacov.

Možné ukončenie sporu

Podľa dohody, ktorú ohlásili v utorok premiéri Zoran Zaev a Alexis Tsipras, sa Macedónsko bude po novom volať Republika Severné Macedónsko. Nový názov bude krajina používať doma aj v zahraničí a súčasťou dohody je aj to, že ho zanesie aj do svojej ústavy. Ak sa dohodu podarí zrealizovať, skončí sa tak už 27 rokov trvajúci spor medzi oboma krajinami. Dohoda však rozhnevala nacionalistov na oboch stranách a proti je aj macedónsky prezident Gjorge Ivanov, ktorý sa vyjadril, že dohodu nepodpíše.

Odporúčame:
Ankara už nebude prijímať naspäť utečencov z Grécka, pozastavuje plnenie medzištátnej dohody

Napriek odporu však jeho zamietavé stanovisko prijatie zmluvy iba spomalí, ale neznemožní. Zmluvu s Gréckom by už cez víkend mal podpísať macedónsky minister zahraničných vecí, následne o nej bude hlasovať parlament, a keď ju schváli, čo sa predpokladá, dokument pôjde na podpis prezidentovi. Ak ho prezident nepodpíše, zmluva sa vráti ešte raz do parlamentu, a ak ju ten opäť schváli, prezident už nemá na výber a musí zmluvu podpísať.

Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko okrem iného preto, že rovnako sa volá aj jeden z gréckych regiónov. Gréci sa navyše obávali, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť na grécky región rovnakého názvu územné nároky a tiež by sa mohla snažiť si „sprivatizovať“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa pritom nachádzala na území dnešného Grécka.

Viac k témam: Alexis Tsipras, grécko, Macedónsko, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Dohoda s Macedónskom rozprúdila vášne a protesty, grécka opozícia chce vysloviť nedôveru vláde © SITA Všetky práva vyhradené.

15. júna 2018