Dôchodkyňa prišla o vyše 50-tisíc eur, naletela podvodníkovi

Lodný inžinier, ako sa predstavil, so ženou nadviazal citový vzťah a vylákal od nej peniaze.

BRATISLAVA/KOŠICE 11. júla (WebNoviny.sk) – Takmer 51 tisíc eur postupne vylákal podvodník od dôverčivej 64-ročnej Košičanky.

Lodný inžinier, ako sa predstavil, s ňou nadviazal citový vzťah. Neskôr jej nahovoril, že on aj jeho posádka sú v ohrození života a tak jej pošle balíček s dokladmi a vysokou finančnou hotovosťou. Ako informoval košický policajný hovorca Alexander Szabó, žena potom „uhrádzala“ rôzne prepravné a colné poplatky, certifikáty potrebné na prevoz balíčka a podobne. Keď peniaze povyplácala, komunikáciu ukončil a žena sa už žiadneho balíčka nedočkala. Polícia prípad vyšetruje ako zločin podvodu, kde je trestná sadzba tri až 10 rokov.

Obeťou ďalšieho podvodníka sa stala 84-ročná starenka z Košíc. V tomto prípade úradoval falošný vnuk. Ten súrne potreboval 3 000 eur, ktoré mu chýbali na kúpu bytu. Po peniaze prišiel jeho manažér. Ako uviedol Szabó, aby starenku uistil, dal jej telefón a vnuk na linke jej dal potrebné inštrukcie. Babička peniaze odovzdala, neskôr však zistila, že jej skutočný vnuk na Slovensku v tom čase ani nebol a žiadny byt nekupoval. Za tento prečin podvodu hrozí páchateľom až dvojročný trest.

Vlani sa v Košickom kraji stalo obeťami trestných činov 341 osôb vo veku nad 60 rokov, z toho 140 mužov a 201 žien. Boli obeťami predovšetkým majetkovej a násilnej kriminality. V 23 prípadoch išlo o podvody, ich obeťami sa stalo 10 mužov a 13 žien.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. júla 2016