Dočasná vláda v Moldavsku nevydržala ani týždeň, jej členovia žiadajú nové voľby

416452_moldavsko 676x470.jpg

KIŠIŇOV 14. júna (WebNoviny.sk) – V Moldavsku v piatok odstúpila dočasná vláda, ktorá tak nevydržala pri moci ani týždeň.

Jej členovia však požadujú, aby sa čím skôr uskutočnili nové parlamentné voľby, oznámil v piatok večer Vladimir Plahotniuc, predseda Demokratickej strany Moldavska (PDM), ktorej nominant Pavel Filip dočasnú vládu viedol. K moci sa dostala len minulý víkend, po tom, ako moldavský Ústavný súd označil dovtedajšiu vládu za nelegitímnu.

Vláda zložená z proruskej Strany socialistov Moldavskej republiky (PSRM) a prozápadnej koalície Platforma Teraz sa totiž ujala moci až na 91. deň po voľbách, pričom časový limit je 90 dní. Vláda síce argumentovala, že ústavný limit sú tri mesiace a nie 90 dní, Ústavný súd mal však iný názor.

V moldavských parlamentných voľbách, ktoré sa konali 25. februára, zvíťazila PSRM, ktorá si zabezpečila v novom parlamente 35 kresiel. Na druhom mieste skončila PDM, ktorá má v parlamente 30 poslancov a tretia bola Platforma Teraz, ktorej patrí 26 poslaneckých kresiel.

Viac k témam: dočasná vláda, predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Dočasná vláda v Moldavsku nevydržala ani týždeň, jej členovia žiadajú nové voľby © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júna 2019