Do rozpravy k vládnemu programu je prihlásených 18 poslancov

Opozícia vyčítala vládnemu dokumentu nekonkrétnosť vo viacerých oblastiach, výhrady smerovali aj k tomu, že programové vyhlásenie sa nedá považovať za dôveryhodný dokument, keďže za ním stoja nedôveryhodní predstavitelia vládnych strán, predovšetkým Smeru, ktorí v minulosti nedokázali zakročiť proti rozkrádaniu krajiny.BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Poslancov od utorka čaká v parlamente pokračovanie diskusie k programovému vyhláseniu vlády, do rozpravy je prihlásených ešte 18 zákonodarcov. Vládny program v Národnej rade SR predstavil v pondelok 18. apríla vicepremiér pre investície Peter Pellegrini.

Kabinet chce podľa jeho slov prinášať kontinuitu a pokrok a prekonať staré deliace čiary z 90-tych rokov. Za kľúčové politiky nového kabinetu označil Pellegrini podporu pracovných miest, znižovanie regionálnych rozdielov, boj proti korupcii a kvalitnú verejnú správu.

Odporúčame:

Noví poslanci zložili sľub, Počiatek sa vzdal mandátu

Vládu podľa Maďariča nezostavili oligarchovia, ale vôľa ľudí

Ministerka Žitňanská prezradila, ako chce zlepšiť justíciu

Bugár skončil s Matovičom, je možno horší ako extrémisti

Kollár má odkaz pre štandardné strany, z volieb budú v šoku

Nicholsonová: Schlosár je vetchý konárik na strome Kotlebu

Výzva Stop fašizmu žiada poslancov blokovať Kotlebovu stranu

Matovič: Problémom Slovenska je korupcia Smeru, nie Kotleba

Matovič: „Najdôležitejšie je zastaviť rozkrádanie.“

Programové vyhlásenie vlády potom prerokovali parlamentné výbory a v utorok 19. apríla odštartovala rozprava. V pléne už vystúpilo všetkých 42 písomne prihlásených poslancov, ústne sa do diskusie nahlásilo 31 zákonodarcov.

Opozícia vyčítala vládnemu dokumentu nekonkrétnosť vo viacerých oblastiach, výhrady smerovali aj k tomu, že programové vyhlásenie sa nedá považovať za dôveryhodný dokument, keďže za ním stoja nedôveryhodní predstavitelia vládnych strán, predovšetkým Smeru-SD, ktorí v minulosti nedokázali zakročiť proti rozkrádaniu krajiny.

Problémom Slovenska nie je úspech Mariana Kotlebu a jeho strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, ale korupcia vládneho Smeru-SD, myslí si predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič. „Najdôležitejšie je zastaviť rozkrádanie,“ povedal Matovič, ktorý v rozprave k programovému vyhláseniu vlády vystúpil ako prvý rečník. Vládu Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete označil Matovič za zlepenec zlodejov.

Kradnutie majú v DNA podľa lídra obyčajných ľudí predovšetkým predstavitelia vládneho Smeru-SD. Návodom na boj proti extrémizmu je podľa lídra obyčajných ľudí fungujúci štát. Poslancov za Most-Híd a Sieť Matovič vyzval, aby sa nebáli predčasných volieb.

Galko vyzval Fica, Kaliňáka, Kažimíra a Žigu, aby odišli

Odchod Roberta Fica z postu premiéra, ako aj ostatných špičiek Smeru-SD do politického dôchodku je podľa poslanca NR SR za SaS Ľubomíra Galka základným predpokladom očisty verejného života. „Ak neodídu sami, budú porazení vo voľbách, lenže Slovensko a jeho občania stratia ďalšie roky,“ poznamenal.

Poslanec za SaS preto vyzval Fica, Kaliňáka, Kažimíra a Žigu, aby odišli. „Na tomto mieste chcem zdôrazniť, že nechcem zhoršovať zdravotný stav Fica, ale odísť zo svojej pozície by mal v prvom rade on. Je to totiž jediná možnosť, aby táto vláda dostala šancu, aby niektoré rozumné plány, napríklad v školstve alebo v justičnej reforme, nezostali len na papieri,“ povedal v rozprave s tým, že inak to bude len ďalšie veľké trápenie a rozčarovanie.

Slovensko podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého desať rokov stojí na mieste s verziou 1.0, ktorá sa nevylepšovala a potrebovalo by sa upgradeovať na verziu 2.0. „Sme zaseknutí na veciach, na ktorých nie sú ideologické spory,“ povedal Beblavý.

Za tri najvážnejšie oblasti, ktoré potrebujú modernizovať, označil opozičný poslanec rovnosť pred zákonom a zníženie korupcie, funkčný, lacnejší a jednoduchší štát a investovanie do budúcnosti krajiny, teda rozvoj výskumu a vedy. „Ľudia to vnímajú ako veľký problém naprieč politickým spektrom,“ konštatoval.

Nová vláda Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete má však podľa Beblavého takmer nulovú pravdepodobnosť, že Slovensko za štyri roky zásadnejšie zmodernizuje.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. apríla 2016