Diskusia o vzťahu advokáta Bžána a sudcu Sádovského sa odkladá, etická komisia potrebuje čas

365586_ministerka spravodlivosti lucia zitnanska 676x451.jpg

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie etickej komisie, ktorú zriadila Súdna rada SR, sa v prípade výkladu vzťahu medzi sudcom a advokátom odkladá na neurčito.

Najvyšší poradný orgán súdnej moci sa mal zaoberať na pondelkovom  rokovaní podnetom exministerky Lucie Žitňanskej (Most-Híd) ešte z 22. januára tohto roka, ktorá žiadala výklad etiky v prípade osobného vzťahu predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského a advokáta Radomíra Bžána.

Sudcovská etika

Žitňanská žiadala, aby súdna rada prijala stanovisko, či je Sádovského správanie sa v súlade so sudcovskou etikou. Súdna rada SR však opätovne odložila rozhodnutie, pretože členovia zriadenej etickej komisie nemali dostatok času na oboznámenie sa so všetkými materiálmi.

Odporúčame:
Súdna rada sa bude zaoberať vzťahom medzi advokátom Bžánom a sudcom Sádovským

O zásadách sudcovskej etiky mala rozhodnúť päťčlenná etická komisia už na májovom zasadnutí, rovnako ako v pondelok bol tento bod preložený. Zatiaľ nie je známe, či bude presunutý na najbližšie stretnutie Súdnej rady SR.

Arbitráž o Gabčíkovo

Žitňanská sa obrátila na Súdnu radu SR po tom, ako boli medializované fotografie sudcu Sádovského spoločne s advokátom Bžánom. Informácie priniesol týždenník Plus 7 dní. Sádovský musel dokonca vysvetľovať svoje majetkové pomery, v ktorých sa však žiadne nezrovnalosti neobjavili.

Advokát Bžán sa stal známym po tom, ako sa zverejnila výška jeho odmeny za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo.

Súdna rada SR už v rámci posudzovania sudcovskej etiky raz rozhodla, a to v prípade výrokov sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Rada v tejto súvislosti prijala uznesenie, že o vine či nevine môže rozhodovať iba disciplinárny senát, ktorý je na to určený. Či rovnaké stanovisko prijmú v budúcnosti členovia súdnej rady i v prípade Ľuboša Sádovského a advokáta Radomíra Bžána, nie je zatiaľ zrejmé.

Viac k témam: Ľuboš Sádovský, Radomír Bžán, Súdna rada SR, Vodná elektráreň Gabčíkovo
Zdroj: Webnoviny.sk – Diskusia o vzťahu advokáta Bžána a sudcu Sádovského sa odkladá, etická komisia potrebuje čas © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júna 2018