Desiatky českých detí sa na výlete nakazili salmonelou

Kuracie rezne a zemiakovú kašu pedagógovia krátko po servírovaní a ochutnaní vrátili, pretože jedlo bolo nakyslé.Praha/Liberec 17. mája (WebNoviny.sk) – Hygienici zo Stredočeského a Libereckého kraja prešetrujú hromadný výskyt salmonelózy, ktorej príznaky sa objavili u takmer 50 detí z dvoch predškolských zariadení po minulotýždňovom výlete na farmu v Soběbrdoch v okolí Benešova.

Dvojicu malých pacientov museli dokonca hospitalizovať. Informácie o minulotýždňovom prípade priniesli v utorok televízia Nova a internetové vydanie denníka Blesk.

U detí sa objavili silné bolesti v brušnej oblasti, krvavé hnačky alebo vysoké teploty, zrejme dôsledky nedostatočne tepelne spracovaného jedla, ktoré objednali ich učiteľky.

Kuracie rezne a zemiakovú kašu pedagógovia krátko po servírovaní a ochutnaní vrátili, pretože jedlo bolo nakyslé. Ani tak však nezabránili infikovaniu celkovo 46 detí a šiestich dospelých, a to salmonellou enteritidis, ktorá mohla pochádzať práve z kuracieho mäsa. Odobraté vzorky skúma v súčasnosti Národné referenčné laboratórium.

Podobnú neblahú skúsenosť zažili údajne nielen spomínané deti zo Stráže nad Nisou, ale aj iná skupina detí z Vraného.
Majiteľ farmy sa už verejne ospravedlnil a firme, ktorá má infekciu na svedomí, pravdepodobne vypovie zmluvu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2016