Danko: Vzdať sa mandátu bola Lipšicova psia povinnosť

Richard Sulík a Andrej Danko sa vyjadrili aj k možnému odchodu Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA) z parlamentu.BRATISLAVA 25. septembra (WebNoviny.sk) – Stratu Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA), ktorý koncom septembra príde o poslanecký mandát, keďže zrazil chodca, ktorý zomrel, bude podľa predsedu SaS Richarda Sulíka v opozícii cítiť. Zároveň podľa Sulíka Lipšic nastavil latku v politickej kultúre veľmi vysoko.

Danko poznal chodca, ktorého zrazil Lipšic

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) si myslí, že Lipšicov čin by sa nemal heroizovať a bola to Lipšicova „psia povinnosť“.

Danko priznal, že chodca, ktorý pri autonehode zomrel, poznal a zastupoval ho pred svojim vstupom do politiky. „Zachránil som ho, pretože mu hrozilo, že ho vysťahujú na ulicu,“ povedal Danko s tým, že viac o ňom nechce rozprávať. Povedal to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. „Tiež by som rád žil v krajine, kde je úplna samozrejmosť, že po takejto udalosti človek odstúpi. Taktiež by som rád žil v krajine, kde Kaliňák odstúpi. To dáva tú latku tak nízko, že Dano Lipšic strašne vyčnieva,“ zareagoval Sulík.

Viac o tragickej nehode:

Reakcie na rozhodnutie Daniela Lipšica vzdať sa mandátu

Lipšic nie je prvý. Aj títo poslanci sa vzdali mandátu

Lipšic zrazil muža, ten po prevoze do nemocnice zomrel

Lipšic prehovoril o smrteľnej nehode, chce pomôcť pozostalým

Matovič sa na Facebooku vyjadril k nehode, zastal sa Lipšica

Daniel Lipšic sa vzdáva poslaneckého mandátu

Sulík a Danko sa vyjadrili aj k možnému odchodu Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA) z parlamentu. Matovič si zabudol pozastaviť živnosť už druhýkrát, hrozí mu, že mu odoberú poslanecký mandát. Podľa Sulíka v strane prebehne diskusia k Matovičovmu prípadu, zároveň chce počuť názor právnikov.

Ako uviedol, Matovič ma dva prehrešky, ktoré sa týkajú dvoch volebných období, pričom rozhodnutie o prvom prehrešku ešte nenadobudlo právnosť. Šéf liberálov tiež pripomenul, že podľa Ústavného súdu SR je podnikanie činnosť, čo Matovič nevykonáva. „V klube ešte neprebehla diskusia. Je to zapeklitá situácia aj pre právnikov, chcem počuť ich názory,“ dodal Sulík s tým, že stanovisko zaujmú po diskusii na klube.

Danko podľa vlastných slov Igora Matoviča nerieši. „Nebudem človekom, že okamžite poviem rozsudok, trest a ešte ich aj popravím,“ povedal s tým, že treba počkať na rozhodnutie výboru. „Určite by som mu nechcel pripisovať väčší význam, ako má,“ povedal Danko o Matovičovi. Sulík zároveň dodal, že ak by aj Matovič odišiel z parlamentu, Opozičnej rady sa to nedotkne, môže byť jej súčasťou ako predseda OĽaNO-NOVA.

Šéfovia strán sa ešte vrátili k výsledkom Bratislavského summitu

Sulík odpovedal aj na otázku, či nezvažuje návrat z europarlamentu do Národnej rady SR, keďže opozícia stráca hlavné tváre. Podľa Sulíka to nie je ani možné, a aj keby bolo, tak by to zvažoval.

„Mne mandát zanikol, nie je to tá situácia, že mi spočíva, ako keď sa z poslanca stane minister. Mne mandát zanikol, nie je možné vrátiť sa,“ vysvetlil šéf SaS s tým, že ak by to aj bolo možné, zvažoval by to, keďže aj na jeho vkus je parlament cirkus Humberto. Podľa Danka je opozícia rozdrobená a nie je tam človek, ktorý by ju dokázal stmeliť. „Nazval by som to, že každú chvíľku ťahá pílku niekto iný,“ okomentoval opozíciu šéf NR SR.

Obrazom: Summit lídrov EÚ v Bratislave

Šéfovia strán sa ešte vrátili k výsledkom Bratislavského summitu (16. septembra) a európskym témam. Podľa Sulíka išlo o veľké divadlo s jedným konkrétnym výsledkom, a to posilnením ochrany bulharských hraníc. Zároveň ale priznal, že pokiaľ išlo o marketing, tak summit pomohol spropagovať Slovensko. Podľa Danka Sulík zosmiešnil Slovensko.

„Ja žasnem, že tu máme tisícky novinárov a vy poviete, že to bolo nič,“ povedal Sulíkovi Danko. Podľa vlastných slov Sulík Slovensko nezosmiešňuje, iba odpovedá na rozdiel od šéfa národniarov na otázky priamo.

„Európska šľachta sa sem prišla povoziť na Dunaji a dobre sa najesť. Ale zároveň som povedal, že to má marketingový efekt,“ trval na svojom Sulík. Podľa Danka je európskym šľachticom Sulík, keďže je europoslanec s obrovským platom. Obaja sa ale zhodli, že Európska únia potrebuje reformu. Takisto nesúhlasia so vstupom Turecka do EÚ.

Viac o summite:

Bratislavský summit rezonuje aj v západoeurópskych médiách

Merkelová: Summit v Bratislave bol prvým krokom k lepšej EÚ

Online: Bratislava hostí summit EÚ, na Slovensku nemá obdobu

Orbán považuje Bratislavský summit za neúspešný

Kiska si želá, aby summit odštartoval obnovenie dôvery

Hollande prišiel na summit s ‚bratislavským plánom‘ pre EÚ

Video: Summit vyprázdnil Bratislavu, na ceste sa hral futbal

Obrazom: Summit lídrov Európskej únie v Bratislave

Počas summitu rozprestreli transparent ‚Nepredávajte Európu‘

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. septembra 2016