Danko je v šoku, k cirkusu v parlamente sa vyjadril aj Bugár

Podpredseda parlamentu Béla Bugár povedal, že za 26 rokov sa nestretol s takouto aroganciou, aká bola vo švrtok v parlamente.BRATISLAVA 8. júla (WebNoviny.sk) – Predseda NR SR Andrej Danko bude od podpredsedníčky parlamentu Lucie Nicholsonovej žiadať vysvetlenie jej štvrtkového konania v zákonodarnom zbore.

„Som z toho viac ako v šoku, čo si kto dovolí v NR SR. Utvrdzujem sa, že NR SR potrebuje nové pravidlá. Poslanci, ktorí nosia tričká alebo sa správajú ako Nicholsonová, by v Európskom parlamente sedieť nemohli. Politikom to zrátajú voliči. Možno chcú niektorí teátra,“ vyhlásil po návrate z návštevy Európskeho parlamentu Danko pred novinármi na bratislavskom letisku.

Odporúčame:

Mali by Fico a Kaliňák odstúpiť? Slováci v tom majú jasno

Video: Hádky, piskot a krik. Schôdza o Ficovi bola cirkus

Chaos v parlamente má dohru. Bol Dankov podpis falošný?

Kusý: Bolo jasné, že schôdza o odvolávaní Fica sa zmarí

Odvolávanie Fica sa zmenilo na frašku, chýbali poslanci

Kaliňáka neodvolávali. ‚Hanba‘, kričali opoziční poslanci

Danko si musí vypočuť predsedajúceho schôdze, ktorým bol Andrej Hrnčiar. „Vidím svojvôľu podpredsedníčky. Vzhľadom na jej stav (tehotenstvo – poznámka SITA) budem citlivý, ale je to nehoráznosť a nedôstojnosť. Je to netradičné a neštandardné,“ zdôraznil s tým, že zvolá poslanecké grémium čo najskôr. Zároveň dôrazne konštatoval, že on poveril vedením schôdze Hrnčiara a na poverení je jeho podpis. Podľa neho nie je možné odhadom rátať poslancov, tak ako to robila Nicholsonová, ale musia to byť riadne zvolení skrutátori.

Podpredseda parlamentu Béla Bugár povedal, že za 26 rokov sa nestretol s takouto aroganciou, aká bola vo švrtok v NR SR. „Každá schôdza parlamentu sa začína zisťovaním uznášaniaschopnosti elektronicky. Ak je problém, nastupujú skrutátori. Toto je bodrel. To tu nikdy nebolo. Je to hrubé porušenie rokovacieho poriadku. To sa ešte nestalo,“ vyhlásil pred novinármi.

Podľa Bugára schôdza parlamentu štvrtok nemohla byť otvorená a nemôže sa považovať za otvorenú, pretože sa neprezentovalo dosť poslancov a teda NR SR nebola uznášaniaschopná. Podpredseda NR SR Martin Glváč označil štvrrtkovú situáciu za bordel, chaos, anarchiu. „Potrebujeme tvrdý rokovací poriadok,“ dodal.

Nicholsonová vo štvrtok otvorila mimoriadnu schôdzu parlamentu s tým, že prítomných v sále je minimálne 76 poslancov. Dostatok poslancov bol podľa nej jasný aj z prezenčnej listiny. Poslanec Gábor Gál (Most-Híd) však upozornil, že poslanec sa prezentuje tak, že stlačí tlačidlo prezentácia. Schôdza podľa neho nebola otvorená riadne.

Nicholsonová mu na to odpovedala, že ak sa vyskytuje pochybnosť, rozhoduje o nej predsedajúci, a tým je momentálne ona. Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar následne žiadal hlasovať o jeho procedurálnom návrhu, ktorým žiadal, aby sa hlasovaním zistilo, či je parlament uznášaniaschopný.

Po hlasovaní konštatoval, že NR SR nie je uznášaniaschopná a následne prerušil štvrtkové rokovanie mimoriadnej schôdze až do odvolania. Urobil tak po tom, čo to konzultoval s predsedom NR SR Andrejom Dankom. Zároveň dodal, že je jediný, kto má poverenie viesť schôdzu.

Tesne po 11:00 prerušila schôdzu parlamentu aj Nicholsonová. Schôdza o vyslovení nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi bude podľa Hrnčiara v septembri.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016