Daniel Lipšic sa vzdáva poslaneckého mandátu

Daniel Lipšic v pondelok večer zrazil 72-ročného chodca, ktorý v nemocnici zraneniam podľahol.BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanec NR SR Daniel Lipšic sa vzdáva poslaneckého mandátu. Vo štvrtok to predseda hnutia NOVA a člen poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA oznámil na tlačovej besede. Mandátu sa vzdáva k 30. septembru. „Každú prácu som sa snažil robiť naplno. Po tom, čo sa stalo v pondelok, by som nevedel svoj poslanecký mandát vykonávať naplno. Preto som sa rozhodol odísť z postu poslanca NR SR,“ vyhlásil.

Lipšic si váži podporu ľudí, ktorú dostal vo voľbách. „Osud tejto krajiny a jej ľudí mi nebol, nie je a nebude ľahostajný. Budem sa snažiť byť vo verejnom živote naďalej prítomný, budem ako advokát zastupovať ľudí,“ uviedol s tým, že na mnohé otázky nemá dnes odpoveď. O politickej budúcnosti v tomto okamihu Lipšic neuvažuje. Neuvažuje ani o tom, či bude kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. Odmietol tiež, že by kandidoval v komunálnych alebo regionálnych voľbách.

Odporúčame:

Lipšic zrazil muža, ten po prevoze do nemocnice zomrel

Lipšic prehovoril o smrteľnej nehode, chce pomôcť pozostalým

Matovič sa na Facebooku vyjadril k nehode, zastal sa Lipšica

Lipšic sa rozhodol vzdať mandátu v noci po nehode, pri ktorej zrazil chodca, ktorý na následky zranení zomrel v nemocnici. „Rozhodnutie, ktoré som urobil, bolo čisto moje rozhodnutie. Kolegovia na to mali iný názor,“ konštatoval. Oznámil, že sa vráti do advokácie. Boj za dobrú krajinu bude podľa Lipšica pokračovať a rád k nemu prispeje, ak bude môcť. „Slovensko stojí za to, aby túto krajinu mali v moci ľudia,“ uviedol.

Policajti z tretieho bratislavského okresu vyšetrujú okolnosti dopravnej nehody, ktorá sa stala v pondelok večer na Vajnorskej ulici v Bratislave. „V tejto súvislosti bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia,“ informovala agentúru SITA bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.

Ako uvádza polícia v tlačovej správe, 43-ročný vodič Škody Superb išiel v ľavom jazdnom pruhu po Vajnorskej ulici smerom do centra Bratislavy. Z doteraz presne nezistených príčin zrazil chodca, ktorý prechádzal cez cestu v blízkosti priechodu pre chodcov smerom od Kutuzovovej ulice. Po zrážke 72-ročného chodca previezli do nemocnice, v noci však zraneniam podľahol.

Životopis Daniela Lipšica

JUDr. Daniel Lipšic sa narodil 8. júla 1973 v Bratislave. Po absolvovaní Právnickej fakulty Univerzity Komenského postgraduálne študoval na Právnickej fakulte Harvardskej univerzity v USA.

V rokoch 1996-97 pracoval v Poradenskom stredisku pre slovenské podniky a banky a po základnej vojenskej službe pracoval v roku 1998 v advokátskej kancelárii JUDr. Ernesta Valka v Bratislave. V decembri 1998 ho vláda SR vymenovala do funkcie vedúceho úradu Ministerstva spravodlivosti SR. V tejto funkcii bol do marca 2002.
Do politiky vstúpil v roku 1991, keď sa stal predsedom Občiansko-demokratickej mládeže (ODM), v tejto funkcii bol do roku 1995. V rokoch 2000-2006 bol podpredsedom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) pre vnútornú politiku, od roku 2009 bol podpredsedom KDH pre vnútro a spravodlivosť.

V parlamentných voľbách 2002 bol zvolený za poslanca za KDH a stal sa podpredsedom vlády a ministrom spravodlivosti SR. V tejto funkcii nezotrval celé volebné obdobie, pretože KDH vo februári 2006 opustilo vládnu koalíciu. Stalo sa tak po odmietnutí predsedu vlády a SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu zaradiť návrh zmluvy o výhrade vo svedomí na rokovanie vlády

V júni 2006 bol Daniel Lipšic za KDH zvolený za poslanca NR SR, bol členom Ústavnoprávneho výboru NR SR a Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ. V parlamentných voľbách 2010 bol opäť zvolený za poslanca NR SR za KDH. Od 9. júla 2010 do 4. apríla 2012, keď vládu Ivety Radičovej po jej predčasnom páde vystriedala jednofarebná vláda Smeru-SD, bol ministrom vnútra za KDH.

Kresťanskodemokratické hnutie opustil Lipšic s Janou Žitňanskou, pričom v parlamentných voľbách 2012 dostal viac preferenčných hlasov ako predseda KDH Ján Figeľ. Lipšic so Žitňanskou na tlačovej konferencii 27. mája 2012 oznámili vystúpenie z KDH. Nasledujúci deň, 28. mája sa skončilo ich členstvo v strane. Svoj odchod odôvodnil chýbajúcou víziou KDH a celkovo zlou situáciou pravice. Neskôr spolu so Žitňanskou a Gáborom Grendelom založili novú politickú stranu Nová väčšina. Lipšic a Žitňanská 2. septembra 2012 oznámili vytvorenie novej politickej strany, ktorá bola zaregistrovaná na Ministerstve vnútra 25. októbra 2012 ako Nová väčšina.

Lipšic sa dostal do parlamentu aj vo voľbách 5. marca 2016 na kandidátke Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA). Po autonehode, pri ktorej zahynul dôchodca (pondelok 19. septembra 2016), 22. septembra 2016 oznámil, že sa vzdáva mandátu poslanca NR SR.
Daniel Lipšic je ženatý, má dve deti.

zdroj: www.kdh.sk, www.osobnosti.sk

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. septembra 2016