Dan Brown daroval knižnici v Amsterdame 300-tisíc eur

Autor peniaze daroval na podporu zachovania historických dokumentov, ktoré knižnica zdigitalizuje a verejnosti sprístupní v roku 2017.

BRATISLAVA 16. júna (WebNoviny.sk) – Americký spisovateľ Dan Brown, ktorý sa preslávil románom Da Vinciho kód (2003), daroval Ritmanovej knižnici v holandskom Amsterdame 300-tisíc eur.

Päťdesiatjedenročný autor svojho času v inštitúcii známej aj ako Bibliotheca Philosophica Hermetica robil výskum pre svoje romány, pričom finančný dar venoval na podporu zachovania historických dokumentov. Zástupcovia knižnice v stanovisku informovali, že staré tlače budú digitalizovať a verejnosti ich sprístupnia v roku 2017.

Knižnica, ktorú v roku 1984 založil podnikateľ Joost Ritman, za peniaze zdigitalizuje 4 600 tlačí spred roku 1800. Dokumenty pochádzajú z vzácnej kolekcie, ktorá obsahuje aj knihy a rukopisy o hermetizme (filozoficko-náboženské učenie, pozn. SITA). Na ten sa autor odvolával aj vo svojich dielach Stratený symbol (2009) a Inferno (2013).

Dan Brown je pôvodne učiteľ angličtiny, ktorý sa zaujíma o kryptológiu. Vo svete literatúry debutoval v roku 1998 knihou Digitálna pevnosť. V knihe Anjeli a démoni (2000) prvýkrát vystupuje ako hlavný hrdina odborník na symboly Robert Langdon. Ten je hlavnou postavou aj v jeho zrejme najznámejšom, už spomínanom románe Da Vinciho kód a tiež v knihách Stratený symbol a Inferno. Knihy Da Vinciho kód a Anjeli a démoni sfilmovali s Tomom Hanksom v úlohe Langdona, ktorý si túto rolu zopakoval aj v snímke Inferno. Tú uvedú do slovenských kín 13. októbra.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. júna 2016