Ďalšia kórejská firma chce postaviť na Slovensku jadrovú elektráreň, ministerstvo o záujme nevie

361118_mg_8471up 676x368.jpg

BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Kórejská spoločnosť Daewoo Engineering & Construction plánuje rozšíriť svoje aktivity pri budovaní jadrových reaktorov v zahraničí.

Kórejci sa chcú zamerať na získanie kontraktov na budovanie jadrových elektrární aj na Slovensku. Taktiež sa pokúsia vstúpiť na trh s jadrovou energiou v Saudskej Arábii, Veľkej Británii, Českej republike, Poľsku a v Ukrajine.

Postavili komplexný jadrový reaktor

„S využitím našich bohatých skúseností s budovaním jadrových reaktorov v zahraničí a talentovanej pracovnej sily s praktickým know-how sa budeme agresívne zaujímať o zahraničné trhy,“ cituje The Korea Times jedného z predstaviteľov spoločnosti.

Nová obchodná stratégia tretej najväčšej stavebnej spoločnosti v Južnej Kórei prichádza po menovaní bývalého viceprezidenta spoločnosti Posco Kima Hyunga za nového generálneho riaditeľa.

Odporúčame:
Slovensko a Česko chce naďalej využívať jadrovú energiu, potrebná bude nová pracovná sila

Daewoo Engineering & Construction pri projektoch jadrových reaktorov ponúka celkový inžiniersky proces vrátane súvisiacich zariadení. Bola pritom prvou kórejskou spoločnosťou, ktorá postavila komplexný jadrový reaktor.

Na Slovensku by mohla mať kórejská spoločnosť záujem o projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohunciach. Ten má na starosti Jadrová a energetická spoločnosť Slovenska, ktorú ovláda štát prostredníctvom svojej firmy JAVYS a česká skupina ČEZ.

Podľa slov ministra hospodárstva Petra Žigu sa však tento projekt na istý čas zrejme zmrazí pre nízke ceny elektriny na burzách.

Evidujú niekoľko ponúk na výstavbu

Ministerstvo hospodárstva už dlhšie eviduje záujem Kórejčanov o slovenské jadro. Ide však o spoločnosť Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Tá sa zaujímala o spomínanú výstavbu nového jadrového zdroja v Bohuniciach.

Odporúčame:
Pellegrini so Žigom skontrolujú výstavbu elektrárne v Mochovciach, oznámili termín návštevy

„V rámci projektu bolo v štúdii realizovateľnosti analyzovaných šesť projektov tlakovodných jadrových elektrární, pričom jedným z nich bol aj projekt spoločnosti KEPCO,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

O záujme spoločnosti Daewoo Engineering & Construction však zatiaľ nič nevie. „O záujme spoločnosti Daewoo Engineering & Construction sme doteraz neboli informovaní,“ konštatoval Stano.

Viac k témam: Daewoo Engineering & Construction, jadrová elekráreň, Jaslovské Bohunice, Ministerstvo hospodárstva SR, Peter Žiga
Zdroj: Webnoviny.sk – Ďalšia kórejská firma chce postaviť na Slovensku jadrovú elektráreň, ministerstvo o záujme nevie © SITA Všetky práva vyhradené.

4. júla 2018