Cyklistka Van Vleutenová má trojnásobnú zlomeninu chrbtice

Holandská pretekárka bola pri vedomí, keď ju transportovali do nemocnice a tam ju dostali do stabilizovaného stavu.RIO DE JANEIRO 8. augusta (WebNoviny.sk) – Hrozivo vyzerajúci pád Holanďanky Annemiek van Vleutenovej v nedeľňajších olympijských pretekoch s hromadným štartom cestných cyklistiek si vyžiadal zlomenú chrbticu na troch miestach. Van Vleutenová v pozícii líderky pretekov nezvládla nájazd do poslednej zákruty v klesaní z Vista Chinesa.

Na mokrej a klzkej ceste preletela cez riadidlá svojho bicykla, pri pristávaní čelom narazila o asfaltovú cestu, udrela sa o obrubník a zostala chvíľu nehybne nežať na kraji chodníka. Predstavitelia holandského tímu informovali, že 33-ročná skúsená pretekárka bola pri vedomí, keď ju transportovali do nemocnice a tam ju dostali do stabilizovaného stavu. Lekári neskôr informovali, že Holanďanka má na troch miestach chrbtice menšie zlomeniny a musí zostať na jednotke intenzívnej starostlivosti. Zlatú medailu získala jej krajanka Anna van der Breggenová.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – tretí deň

„Bol to strašný pád. Pelotón v našich pretekoch nie je široký, všetky sa navzájom poznáme. Dúfam, že bude v poriadku,“ uviedla na adresu ťažko zranenej súperky strieborná Švédka Emma Johanssonová.

Zrejme nie je náhoda, že na rovnako mieste ako v nedeľu Van Vleutenová spadli v sobotu aj vtedajší lídri mužských pretekov s hromadným štartom Talian Vincenzo Nibali a Kolumbijčan Sergio Henao. Ďalší smoliari, ktorých olympijské dobrodružstvo sa skončilo pádmi na ceste v ostrom a technickom klesaní, boli Brit Geraint Thomas, Austrálčan Richie Porte a Portugalčan Nelson Oliveira. Podľa lekára Davida Casaniho má Nibali zlomenú kľúčnu kosť. Porte, ktorý sa netajil vysokými ambíciami v stredajšej časovke, si zasa privodil fraktúru lopatky.

„Náročnosť záverečnej časti tohto klesania spočíva v tom, že už máte pomerne vysokú rýchlosť, ale pred sebou ešte jednu zákrutu. Po mužských pretekoch sme všetky dostali upozornenie, aby sme si práve v poslednej zákrute dávali pozor. Samozrejme, ak jazdíte na čele a idete na zlatú medailu, môže sa stať, že poľavíte v ostražitosti a viac zariskujete,“ uviedla olympijská šampióna Van Breggenová.

Odporúčame:

Video: Cyklistické preteky v Riu poznačil hrôzostrašný pád

Cyklistka Van der Breggenová sa teší z olympijského zlata

Saganov tímový kolega získal bronz, zlato pre Van Avermaeta

Nibali si na olympiáde zlomil kľúčne kosti, Porte lopatku

„Pred pretekmi som sa rozprávala s Vincenzom a upozorňoval ma, že záverečné klesanie je veľmi technické a tým aj neprehľadné. Dávala som si pozor, aby som tam nespadla. Pred troma rokmi som mala ťažký pád a viem, čo to všetko obnáša,“ pridala postrehy bronzová žena z olympijských pretekov, Talianka Elisa Longová Borghiniová.

Medzinárodná cyklistická únia si vypočula ponosy cyklistov na náročný profil olympijských pretekov. Jej predstavitelia však zdôraznili, že všetci mal dostatok možností otestovať si najmä zákerné miesta na trati počas tréningov a vedeli, do čoho pôjdu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016