Cséfalvayová tvrdí, že odstúpenie USA od jadrovej dohody s Iránom ohrozuje globálnu stabilitu

371996_img_0216 676x451.jpg

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová vníma odstúpenie USA od jadrovej dohody s Iránom ako poľutovaniahodný a nesprávny krok.

„Jadrová dohoda bolo niečo, čo držalo Irán, takpovediac, na uzde, dnes už môžeme vidieť následky v podobe útoku Iránom podporovaných síl v Sýrii na Golanské výšiny, nehovoriac o tom, že odstúpenie od dohody môže posilniť konzervatívne a voči Západu nepriateľské sily v samotnom Iráne,“ povedala dnes pre agentúru SITA Cséfalvayová.

Odporúčame:
Irán vystrelil rakety na Golanské výšiny v Sýrii, Izrael nariadil otvoriť protibombové kryty

Šéfka výboru je však rada, že Slovensko a Európska únia majú k problému spoločné stanovisko. „Verím v zdržanlivosť Iránu a dúfam, že aj EÚ prispeje k tomu, aby dohoda platila a aj bez USA splnila svoj cieľ – väčšiu stabilitu a znižovanie hrozby jadrového konfliktu vo svete. Takéto dohody sú s niektorými krajinami potrebné, a preto nerozumiem, prečo USA rokujú so Severnou Kóreou na jednej strane a na druhej vypovedajú jadrovú dohodu s Iránom,“ pripomenula Cséfalvayová s tým, že jadrová dohoda s Iránom nie je dokonalá, má svoje rezervy, napríklad že nezamedzuje Iránu obstarávať zbrane či nosiče jadrových zbraní.

„Preto by som väčší zmysel videla v spoločnom úsilí o odstraňovanie nedostatkov dohody a kontrolu prezbrojovania Iránu napríklad zo strany Ruska než v jednostrannom vypovedaní dohody zo strany USA,” povedala poslankyňa NR SR Katarína Cséfalvayová.

Viac k témam: Európska únia, Irán, jadrová dohoda, Katarína Cséfalvayová, Severná Kórea, Sýria, USA, Zahraničný výbor NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Cséfalvayová tvrdí, že odstúpenie USA od jadrovej dohody s Iránom ohrozuje globálnu stabilitu © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2018