Colníci našli v poľskom kamióne 1,5 tony pašovaného jantáru

Odhadovaná hodnota zhabaného jantáru predstavuje takmer šesť miliónov eur. K nákladu sa neprihlásil ani poľský vodič, ani jeho ukrajinský kolega.VARŠAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Pašovanie 1,5 tony jantáru odhalili poľskí colníci na ukrajinsko-poľskom hraničnom priechode Dorohusk-Jagodzin.

Náklad z veľkej časti nespracovaného jantáru sa nachádzal v poľskom kamióne prichádzajúcom do Poľska. Odhadovaná hodnota zhabaného jantáru predstavuje 24 miliónov zlotých (takmer šesť miliónov eur), informovala spravodajská televízia TVN24 s odvolaním sa na Marzenu Siemieniukovú z colného úradu v meste Biala Podlaska.

K nákladu sa neprihlásil ani poľský vodič, ani jeho ukrajinský kolega. Voči obom mužom sa začalo trestné stíhanie. Prípad dozoruje prokuratúra z Chelma.

Za celý minulý rok našli colníci pri kontrolách na ukrajinsko-poľských hraniciach 900 kilogramov jantáru, ktorého pašovanie sa v uplynulých rokoch výrazne zintenzívnilo. Dnešné odhalenie predstavuje pre poľských colníkov historický rekord. Obvykle sa jantár, prezývaný aj „zlato Baltského mora“, pašuje z Ukrajiny alebo Ruska.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. marca 2016