Clintonová zvíťazila v Kentucky, Sanders v Oregone

Výsledky v celkovom poradí už veľa nezmenia, keďže demokrati prideľujú delegátov v jednotlivých štátoch podľa pomerného volebného systému. Washington 18. mája (WebNoviny.sk) – V utorňajších demokratických primárkach v americkom štáte Oregon zvíťazil vermontský senátor Bernie Sanders. V štáte Kentucky ho zase pravdepodobne len o pol percenta hlasov porazila bývalá prvá dáma a ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Informovala o tom agentúra AP.

V Kentucky, kde demokrati súperili o 55 delegátov, sú doposiaľ spočítané hlasy v 99 percentách volebných okrskov. Clintonová, ktorá sa už na sociálnej sieti Twitter označila za víťazku, tam vedie so ziskom 46,8 percenta hlasov. Sanders za ňou zaostáva o rovné polpercento, uvádza stanica CNN. O čosi menej tesné už zrejme boli primárky v štáte Oregon, kde po sčítaní 67 percent hlasov vedie Bernie Sanders so ziskom vyše 53 percent. V Oregone demokrati bojovali dovedna o 61 delegátov.

Výsledky v celkovom poradí už veľa nezmenia, keďže demokrati prideľujú delegátov v jednotlivých štátoch podľa pomerného volebného systému. Ešte pred utorňajším súbojom mala Clintonová zaistených už 94 percent z celkového počtu delegátov potrebného na získanie demokratickej prezidentskej nominácie, uviedla stanica BBC. Na získanie nominácie, o ktorej 25.–28. júla rozhodne celorepublikový zjazd Demokratickej strany, je potrebných 2384 z celkového počtu 4766 delegátov.

Utorňajšie republikánske primárky v Oregone vyhral Donald Trump. Vyplýva to zo zverejnených odhadov televízie CNN. Trump sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane kandidátom strany na prezidenta. Jeho dvaja poslední stranícki konkurenti v súboji o republikánsku nomináciu – Ted Cruz a John Kasich – totiž začiatkom mája odstúpili z predvolebnej kampane, hoci ich mená boli aj tento utorok na hlasovacích lístkoch.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. mája 2016