Číňania boli hrubí, vykĺzlo z úst kráľovnej Alžbety II.

Inkriminovaný komentár je ojedinelý, keďže 90-ročná britská panovníčka sa nezvykne vyjadrovať k politickým záležitostiam. Londýn 11. mája (WebNoviny.sk) – Britská kráľovná Alžbeta II. sa v utorok posťažovala, že členovia čínskej delegácie sa počas vlaňajšej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Spojenom kráľovstve zachovali „veľmi hrubo“ k britskej veľvyslankyni pôsobiacej v Pekingu a jej policajnému sprievodu. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Kráľovninu poznámku zachytil na videozázname oficiálny kameraman Buckinghamského paláca, keď panovníčka viedla rozhovor s novou veliteľkou polície v Londýne Lucy D’Orsiovou. Inkriminovaný komentár je ojedinelý, keďže 90-ročná britská panovníčka sa nezvykne vyjadrovať k politickým záležitostiam.

Hovorca paláca uviedol, že kráľovninu súkromnú konverzáciu nekomentuje. Zdôraznil však, že „čínska štátna návšteva bola extrémne úspešná a všetky strany úzko spolupracovali na jej bezproblémovom priebehu“. K bližšie nespresnenému incidentu malo dôjsť pri odchode čínskych predstaviteľov zo záhradnej slávnosti v Londýne.

Na utorkovom stretnutí Alžbety s hosťami v rámci osláv jej nedávneho jubilea došlo aj k ďalšiemu podobnému incidentu, keď britského premiéra Davida Camerona bolo počuť, ako v rozhovore s kráľovnou označil Nigériu a Afganistan za „dve pravdepodobne najskorumpovanejšie krajiny na svete“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2016