Čína spustila akciu proti ľudskoprávnym aktivistom, Čchina Jung-mina odsúdili na 13 rokov väzenia

358795_thinkstockphotos 639345304 676x451.jpg

PEKING 11. júla (WebNoviny.sk) – Dlhoročného čínskeho prodemokratického aktivistu Čchina Jung-mina odsúdili na 13 rokov väzenia za protištátnu činnosť. V stredu to na svojej webstránke oznámil súd v meste Wu-chan.

Stalo sa tak deň po tom, ako čínske úrady po ôsmich rokoch prepustili z domáceho väzenia Liou Sia, vdovu po laureátovi Nobelovej ceny za mier Liouvi Siao-povi, a povolili jej opustiť krajinu.

Čchinovo odsúdenie však opätovne potvrdilo tvrdý postoj Číny voči každému, kto sa vzoprie vládnucej komunistickej strane. Tá pod vedením svojho generálneho tajomníka a zároveň prezidenta krajiny Si Ťin-pchinga spustila najrozsiahlejšiu akciu proti ľudskoprávnym aktivistom za posledné roky.

Šesťdesiatštyriročný Čchin pôsobí v prodemokratickom hnutí od konca sedemdesiatych rokov minulého storočia a po prvý raz ho zatkli v roku 1981. Vo väzbe už pritom strávil viac ako dve desaťročia a zatiaľ naposledy ho zadržali v roku 2015, no pred súd sa dostal až v máji tohto roka.

Viac k témam: politický väzeň, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína spustila akciu proti ľudskoprávnym aktivistom, Čchina Jung-mina odsúdili na 13 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

11. júla 2018