Čína nechce obchodnú vojnu so Spojenými štátmi a vyzýva k racionálnemu prístupu

370437_australia_asean_16580 fb5f536b6a6946b3b48c4f60cc50db2a 676x453.jpg

PEKING 20. marca (WebNoviny.sk) – Čínsky premiér Li Kche-čchiang v utorok vyzval Washington, aby v obchodných sporoch s jeho krajinou zvolil racionálny prístup. Obchodná vojna by nemala víťaza, povedal druhý najvyšší čínsky predstaviteľ.

K možnej reakcii v prípade, že administratíva Donalda Trumpa zavedie nové obmedzenia na čínske dovozy, sa premiér nevyjadril. Viacerí čínski predstavitelia však už vyhlásili, že v takomto prípade je vláda pripravená konať. „Dúfame, že dokážeme konať racionálne a nebyť ovládaní emóciami… Nechceme obchodnú vojnu“, zdôraznil Li.

Odporúčame:
Európska únia sa obáva obchodnej vojny s USA, Trump nemá smerovať „do slepej uličky“ protekcionizmu

USA už zvýšili clá na vybrané čínske tovary, aby tým miernili dopad neférových dotácií, ktoré má Peking poskytovať svojim výrobcom. Americká vláda zároveň preveruje, či Peking nenúti zahraničné firmy, aby sa v krajine delili o technológie. Závery vyšetrovania by mohli Washington motivovať k rozšíreniu sankcií, čo zase zvyšuje riziko odvetných opatrení z čínskej strany.

Viac k témam: Čína, Donald Trump, obchod, sankcie, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína nechce obchodnú vojnu so Spojenými štátmi a vyzýva k racionálnemu prístupu © SITA Všetky práva vyhradené.

20. marca 2018