Čína a Nemecko budú užšie spolupracovať, navzájom si otvoria trhy bankovníctva a poisťovníctva

399779_china_germany_93199 0b0cf215166846d68a4c059f86a28a8e 676x451.jpg

PEKING 18. januára (WebNoviny.sk) – Čína a Nemecko sa zaviazali, že si navzájom otvoria trhy bankovníctva a poisťovníctva. Delegácie, ktoré viedli nemecký minister financií Olaf Scholz a čínsky vicepremiér Liou Che, zároveň v piatok podpísali dohody o užšej spolupráci v oblasti regulácie finančníctva.

Neobsahujú hospodárske záväzky

Dohody neobsahujú podrobnosti alebo hospodárske záväzky, ale Liou Che uviedol, že Peking víta „účasť nemeckých bánk na otváraní a inovácii čínskeho finančného trhu“.

Obe vlády podporujú to, aby ich inštitúcie realizovali „cezhraničné podnikanie v oblasti bankovníctva, cenných papierov, poisťovníctva a v iných segmentoch“, povedal čínsky vicepremiér.

Nemecký minister financií pred piatkovými rokovaniami povedal, že sú „aj o zlepšení multilaterálnej spolupráce“. Poukázal pritom na čínsko-nemeckú spoluprácu v rámci organizácie G20 a tiež v oblastí daní a v ďalšej problematike.

Umožnia zahraničné vlastníctvo bánk

Peking opakovane sľubuje, že zrealizuje dlhodobo odkladané záväzky, ktoré dal, keď sa Čína v roku 2001 stala členom Svetovej obchodnej organizácie, a to otvorenie trhov bankovníctva, poisťovníctva a cenných papierov.

V roku 2017 čínska vláda sľúbila, že umožní úplné zahraničné vlastníctvo bánk a poisťovní. Podnikateľské organizácie však uviedli, že sa potrebujú oboznámiť s detailmi regulácie, aby vedeli, či stojí za to tieto príležitosti využiť.

Viac k témam: Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína a Nemecko budú užšie spolupracovať, navzájom si otvoria trhy bankovníctva a poisťovníctva © SITA Všetky práva vyhradené.

18. januára 2019