Cibulková je vo Wu-chane v semifinále, vyradila ďalšiu Češku

V piatkovom semifinále bude Cibulková čeliť 31-ročnej ruskej deviatke podujatia Svetlane Kuznecovovej.

WU-CHAN 29. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako desiata zvíťazila za 149 minút tesne 6:3, 3:6, 6:4 nad Češkou Barborou Strýcovou v zápase štvrtkového štvrťfinále dvojhry na turnaji WTA Premier 5 Dongfeng Motor Wuhan Open v čínskom Wu-chane (dotácia 2,589 milióna USD, tvrdý povrch Decoturf II). Bol to jej prvý vzájomný duel s 30-ročnou 21. hráčkou systému. V rozhodujúcom sete Cibulková prehrávala 3:4 s brejkom. Stretnutie sa skončilo o 0.57 h už v piatok wu-chanského času.

V pondelok 3. októbra sa Cibulková definitívne znova ocitne v Top 10, kde premiérovo bola 31. marca 2014 a dosiaľ naposledy 31. júla 2016. Tento týždeň teoreticky ešte má v dosahu aj 7. pozíciu, ktorou by si o tri miesta zlepšila osobný rekord. Je vo svojom siedmom tohtoročnom semifinále, prvom od júlového stanfordského.

Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková, momentálne oficiálne 12. v dlhodobom počítačovom poradí, predtým v rovnaký deň v osemfinálovom 3. kole v odloženom súboji dvoch grandslamových finalistiek prekonala inú výzvu z ČR Karolínu Plíškovú nasadenú ako piatu za 75 minút jasne 6:2, 6:2.

Dominika Cibulková na turnaji vo Wu-chane:

1. kolo: Dominika Cibulková vyhrala trojsetovú bitku vo Wu-chane

2. kolo: Dominika Cibulková postúpila vo Wu-chane do osemfinále

3. kolo: Dominika Cibulková postúpila vo Wu-chane do štvrťfinále

S Kuznecovovou má pozitívnu bilanciu

V piatkovom semifinále bude Cibulková čeliť 31-ročnej ruskej deviatke tohto podujatia Svetlane Kuznecovovej (10.). Proti víťazke newyorských US Open 2004 a parížskeho Roland Garros 2009 a bývalej dvojke hodnotenia má bilanciu 4:3, hoci spočiatku zaostávala 0:3. Naposledy proti sebe stáli už v júni 2011 na tráve v holandskom Hertogenboschi a Slovenka uspela 7:5, 7:6 (4). Ostatný nezdar pochádza z čínskeho Pekingu 2008. V hornej polovici žrebu vo Wu-chane sa do semifinále prebojovali Češka Petra Kvitová a Rumunka Simona Halepová.

Slovenka v júni v jeden deň zvládla na tráve v anglickom Eastbourne najprv dohrávku proti Poľke Agnieszke Radwanskej, potom si poradila s Portoričankou Mónicou Puigovou, napokon v tomto dejisku získala titul. Bol jej šiesty a zatiaľ posledný na hlavnej profesionálnej úrovni. Mal „radovú“ hodnotu Premier bez prídavného označenia, teda tretiu najvyššiu v hierarchii Tenisovej asociácie žien (WTA) po Premier Mandatory a Premier 5 (aj Wu-chan) a pred kategóriou International. Veľká štvorka je v správe Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková bojuje na ázijskej šnúre aj o posilnenie svojich vyhliadok na štart na koncoročnom výberovom šampionáte WTA Finals 23. – 30. októbra v Singapure pre osem najlepších singlistiek sezóny. K 26. septembru figurovala na siedmej priečke v hodnotení Road iba o 18 bodov nad čiarou (teraz je to o značne sľubnejších 207 bodov – je to približne hodnota 215-bodového štvrťfinále v budúcotýždňovom Pekingu so štatútom Premier Mandatory). Vo Wu-chane už má Cibulková garanciu 350 bodov a prémie 117 770 USD brutto.

Slovenka zužitkovala hneď prvý mečbal

Finalistka melbournských Australian Open 2014 Cibulková bola v konfrontácii so skúsenou univerzálkou Strýcovou dlho rozhodujúcim spôsobom účinnejšia v dôležitých okamihoch. Pri skóre 1:1 na gemy odvrátila dva brejkbaly v rade, následne sa sama presadila na príjme z manka 0:40, únik potvrdila cez 30:30. Neskôr za stavu 4:2 vymazala tri hrozby za sebou pri svojom servise. V deviatej hre sa dopodávala cez manko 0:30. Navyše, do druhej časti vstúpila brejkom. Strýcová sa však vzoprela a preklopila na 4:1. Slovenka si v šiestom geme poradila so skóre 15:30, na 2:4 znížila cez štyri zhody. Následne dokonca predviedla brejk na 3:4, ale vtedy opäť prišla o servis a už sa nevyhla pokračovaniu, hoci na returne v deviatej hre viedla pomerne nádejne 30:15.

Strýcová vstúpila do svojho štvrtého rozhodujúceho setu na tomto podujatí z rovnakého počtu vystúpení tým, že predviedla obrat z 0:1 na 2:1 a podanie. Cibulková vo svojom treťom „maratóne“ na turnaji odpovedala rebrejkom na 2:2 a vzápätí v pohode išla na 3:2. Hojdačková fáza sa však neskončila. Češka preklopila na 4:3 a servis: zužitkovala druhú možnosť na príjme v tzv. Tildenovom geme. Slovenka bojovne zareagovala na returne (4:4) a potom bez zásadnejších problémov dala na 5:4. Strýcová podávala proti vyradeniu, čo je vždy zaťažujúca úloha, a neobstála. Spadla na 0:30, neskôr na 15:40, Slovenka zužitkovala hneď prvý mečbal. Cibulková premenila všetkých 6 svojich brejkbalov, zdolaná len 5 z 12.

Dvojhra – štvrťfinále:

Dominika Cibulková (SR-10) – Barbora Strýcová (ČR) 6:3, 3:6, 6:4 za 149 minút

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. septembra 2016