Chodníková novela je celoslovenský problém, primátori z K8 chcú o nej rokovať s Pellegrinim

380754_imgl5155 676x451.jpg

BRATISLAVA 10. júla (WebNoviny.sk) – O návrhoch riešení k tzv. chodníkovej novele pôjdu primátori krajských miest združených v K8 informovať predsedu vlády SR Petra Pellegriniho.

Novinárov v utorok o tom na brífingu po skončení rokovania primátorov krajských miest združených v K8 oboznámil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal s tým, že novela svojou intenzitou a rozsahom zasahuje do rozpočtov miest.

Riešenie situácie

“Zhodli sme sa na tom, že novela je celoslovenským problémom tým, že prišla rýchlo, uprostred rozpočtového obdobia a mestám tak vznikajú procesné problémy so zabezpečením techniky, ľudí či zmluvných vzťahov,“ uviedol ďalej Nesrovnal.

Dodal, že s Pellegrinim sa chce stretnúť v blízkej budúcnosti a na stretnutí mu K8 predostrie, akým spôsobom si slovenské mestá predstavujú vyriešenie tejto situácie.

Odporúčame:
V súboji o post primátora Bratislavy vedie Nesrovnal, v prvej trojke aj Mika a Mrva

Podľa primátora Nitry Jozefa Dvonča tzv. chodníková novela spôsobuje problémy najmä vo veľkých mestách. “Sú to jednak technické či personálne problémy a určite budeme robiť všetko pre to, aby sme hľadali cesty k riešeniu, pretože pokiaľ zákon bude platiť a nebude mať nejaký odklad, tak to budeme musieť riešiť,“ uviedol Dvonč.

Novela zvýšila nároky na samosprávy

“Je to problém jednak finančný, s dopadom na naše rozpočty, ďalej technický, ale aj personálny, čo sme napríklad už v Banskej Bystrici pocítili,“ povedal primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Podľa novely zákona o pozemných komunikáciách, tzv. chodníkovej novely od mája tohto roka sa o obecné chodníky už nemusia starať ľudia z priľahlých domov, ale táto povinnosť zo zákona prešla na vlastníkov alebo správcov chodníkov. Novela tak zvýšila nároky na samosprávy v oblasti údržby miestnych komunikácií. Mestá a obce bude stáť státisíce eur.

Viac k témam: chodníková novela, Ivo Nesrovnal, Ján Nosko, Jozef Dvonč, Peter Pellegrini, SK8
Zdroj: Webnoviny.sk – Chodníková novela je celoslovenský problém, primátori z K8 chcú o nej rokovať s Pellegrinim © SITA Všetky práva vyhradené.

10. júla 2018