Chodec Tallent chce ďalšie zlato, ale nie po dopingu súpera

Austrálsky chodecký maratónec Jared Tallent momentálne má v olympijskej zbierke zlato, striebro aj bronz.RIO DE JANEIRO 18. augusta (WebNoviny.sk) – Ešte pred dvoma mesiacmi bol chodecký maratónec Jared Tallent „len“ obhajcom olympijského striebra z Londýna. Potom však Rusovi Sergejovi Kirďapkinovi vzali zlato pre doping a skúsený 31-ročný Austrálčan vstúpi do piatkovej súťaže na 50 km z pozície obhajcu titulu.

Okrem Kirďapkina (všetci ruskí atléti dostali zákaz štartu v Riu de Janeiro, pozn.) nebude v olympijskej päťdesiatke pochodovať ani Talian Alex Schwazer, ktorý za druhý dopingový prehrešok v kariére dostal natvrdo osem rokov. Jedným z hlavných súperov Tallenta bude preto úradujúci majster sveta, Slovák Matej Tóth.

„Tóth mal v tomto roku zranenú nohu, ale je späť v plnej záťaži a fyzičke,“ napísal denník The Australian. Keď slovenský reprezentant dominoval pred rokom na MS v Pekingu, strieborný Tallent označil túto súťaž za prvé veľké chodecké podujatie bez dopingu po veľmi dlhom čase. Nádeja sa, že v Riu to bude rovnaké. „Okrem Tótha bude Jarredovým veľkým súperom aj svetový rekordér Francúz Diniz, hoci bol vlani dlhší čas zranený,“ pripomínajú Austrálčania.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – štrnásty deň

Tallent momentálne má v olympijskej zbierke zlato, striebro aj bronz, dva menej cenné kovy získal v Pekingu 2008, kde zvládol náročnú kombináciu 50 a 20 km. Teraz by rád pridal ďalšie zlato, ale ako sám vraví, radšej by si vybral tradičný spôsob – po 50 km pretnutím cieľovej pásky na prvom mieste. „Netúžim po inom, len odpochodovať posledných 100 m na prvom mieste a prejsť cieľom ako olympijský šampión,“ povedal Tallent.

Ak sa Tallentovi v piatok podarí získať akúkoľvek medailu, stane sa najdekorovanejším austrálskym atlétom – mužom – na OH v histórii. Tri medaily má na konte aj šprintér Stan Rowley – trikrát bronzový z OH 1900 v Paríži. Rovnako sa Tallent môže vyrovnať šprintérke Shirley Stricklandovej, ktorá získala dovedna 7 medailí na troch hrách (1948-1956).

Chodecký maratón má v piatok štart o 13.00 h SELČ, v Brazílii bude o 5 hodín menej. V 80-člennom štartovnom poli budú traja Slováci. Okrem majstra sveta Tótha sa v ústrety jednej z najnáročnejších disciplín vydajú aj olympijskí debutanti Dušan Majdan a Martin Tišťan.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. augusta 2016