Chlapec lovil svište, nakazil sa bubonickým morom

Toto smrteľné ochorenie na človeka prenášajú blchy, ktoré sa baktériou Yersinia pestis infikovali z nakazených hlodavcov, často práve svišťov.Moskva 14. júla (WebNoviny.sk) – Desaťročný chlapec sa po love svišťov na ruskej Sibíri nakazil bubonickým morom. S odvolaním sa na tamojšie médiá o tom v stredu informovala agentúra DPA.

Chlapca tento týždeň previezli do nemocnice v meste Koš-Agach v Altajskej republike. V čase hospitalizácie sa nachádzal v kritickom stave a jeho telesná teplota presahovala 40 stupňov Celzia.

Lekári mu diagnostikovali tzv. bubonický mor. Toto smrteľné ochorenie na človeka prenášajú blchy, ktoré sa baktériou Yersinia pestis infikovali z nakazených hlodavcov, často práve svišťov. Do karantény zdravotníci preventívne umiestnili aj ďalších 17 ľudí, s ktorými nakazený prišiel do kontaktu.

Podľa ruského spravodajského portálu LifeNews sa chlapec porezal, keď svojmu starému otcovi pomáhal sťahovať z kože ulovených svišťov. Posledné významné prepuknutie tejto formy moru zaznamenali v Rusku na začiatku 20. storočia, a to práve medzi lovcami svišťov na Sibíri.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júla 2016