Chladnejšie počasie spomalilo šírenie požiaru v Alberte

Lesné požiare vznikli začiatkom minulého týždňa v oblasti mesta Fort McMurray, ktoré je centrom regiónu s veľkými zásobami ropy v tzv. ropných pieskoch.Edmonton 9. mája (WebNoviny.sk) – V boji proti mohutnému lesnému požiaru na západe Kanady sa objavil prvý záblesk nádeje. Plamene sa v nedeľu nerozšírili tak rýchlo, ako sa úrady obávali, oznámila premiérka postihnutej provincie Alberta Rachel Notleyová. Na tlačovej konferencii uviedla, že požiar do popoludnia miestneho času pohltil podľa odhadov plochu 1610 štvorcových kilometrov, čo je síce o 100 štvorcových kilometrov viac ako v sobotu, ale o 400 menej, než pôvodne očakávali hasiči, informovala agentúra DPA.

Obrazom: Rozsiahly požiar v kanadskej provincii Alberta

Notleyová ešte v sobotu dokonca varovala, že plamene sa cez víkend môžu rozšíriť na 3000 štvorcových kilometrov. Nádeje vzbudzuje aj zmena počasia, ktorá pomáha viac ako 1000 zasahujúcim hasičom. V noci na pondelok miestneho času predpovedajú meteorológovia pre región dážď so 70-percentnou pravdepodobnosťou a výrazný pokles teplôt. Plamene by mohol znova dočasne rozdúchať silnejší vietor, no rozširujú sa na východ a pri súčasnom smerovaní nie sú na ich ceste obývané lokality.

Odporúčame:

Požiar v Kanade zastaví iba silný dážď, obávajú sa úrady

Obrazom: Albertu ničí požiar, vyhlásili stav ohrozenia

Lesné požiare vznikli začiatkom minulého týždňa v oblasti mesta Fort McMurray, ktoré je centrom regiónu s veľkými zásobami ropy v tzv. ropných pieskoch. Plamene si vyžiadali evakuáciu takmer 90.000 ľudí a podľa doterajších odhadov zničili najmenej 1600 budov. V nedeľu podľa Notleyovej dostali do bezpečia aj posledných z približne 25.000 ľudí, ktorí z oblasti unikli smerom na sever, k ropným zariadeniam, kde im požiar odrezal jedinú cestu späť. Na juh ich prepravili v konvojoch áut a letecky.

Experti predpokladajú, že zahasenie požiaru potrvá ešte celé týždne. „Koniec nie je na dohľad,“ vyhlásil kanadský minister verejnej bezpečnosti Ralph Goodale.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2016