Chaos v parlamente má dohru. Bol Dankov podpis falošný?

Opozícia spochybňuje podpis šéfa parlamentu Andreja Danka na poverení, ktoré ukázal Andrej Hrnčiar.BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Schôdza o vyslovení nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi bude podľa podpredsedu NR SR Andreja Hrnčiara v septembri.

Ako povedal vo štvrtok novinárom, on dal hlasovať a zistil, že parlament nie je uznášaniaschopný a preto bude schôdza pokračovať v septembri. „Schôdza bude pokračovať na septembrovej schôdzi. NR SR nebola uznášaniaschopná, teda schôdza nebola otvorená,“ povedal. Zároveň dodal, že poslanec má právo na obštrukciu, teda byť v sále a vytiahnuť kartu.

Hrnčiar zároveň ukázal originál poverenia od predsedu parlamentu Andreja Danka, aby ho zastupoval počas jeho služobnej cesty v zahraničí. Takéto potvrdenie o zastupovaní vydáva šéf NR SR vždy, keď odchádza do zahraničia. „Môžem vykonávať všetky právomoci. Podpisoval som aj interpelácie, ktoré išli na vládu,“ uviedol.

Igor Matovič však na svojom Facebooku zverejnil Dankove podpisy – jeden z koaličnej zmluvy a druhý z poverenia, ktoré ukázala Hrnčiar a pýta sa: „Kto sfalšoval Dankov podpis?“

Hrnčiar tvrdí, že s Nicholsonovou ráno vtipkovali

Nicholsonová podľa Hrnčiara zneužila situácia. Keď totiž prišiel o 9:55 k miestu pre predsedajúceho schôdze, ona už sedela na stoličke a nechcela ho tam pustiť. „Zapla si mikrofón a do neho hovorila, že my sme sa dohodli,“ popísal situáciu Hrnčiar s tým, že s Dankom telefonicky hovoril a ten mu potvrdil, že jedine on má poverenie viesť schôdzu.

Hrnčiar tvrdí, že s Nicholsonovou ráno vtipkovali. „Nevedel som, že to tak má pripravené. Nechcela ma pustiť. Mám tehotnú podpredsedníčku NR SR násilím brať? Zobral som si hlasovaciu kartu, lebo som sa chcel prihlásiť s procedurálnym návrhom. Ona si osobovala právo sedieť na stoličke,“ objasňoval Hrnčiar. Podľa neho Nicholsonová klame, že sa dohodli, že schôdzu bude viesť ona. „Mojím svedkom je Róbert Madej, jej Ľubomír Galko,“ dodal.

Odporúčame:

Mali by Fico a Kaliňák odstúpiť? Slováci v tom majú jasno

Video: Hádky, piskot a krik. Schôdza o Ficovi bola cirkus

Kusý: Bolo jasné, že schôdza o odvolávaní Fica sa zmarí

Odvolávanie Fica sa zmenilo na frašku, chýbali poslanci

Kaliňáka neodvolávali. ‚Hanba‘, kričali opoziční poslanci

Po prerušení schôdze Hrnčiarom aj Nicholsonovou sa poslanci rozišli

Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar o 10:28 prerušil prerušenie schôdze NR SR. Vyzval poslancov, aby sa prezentovali. Uviedol, že je jediný, kto má poverenie viesť schôdzu. Po hlasovaní konštatoval, že NR SR nie je uznášaniaschopná. Poslancom poďakoval bez vysvetlenia za účasť.

Tesne po 11:00 podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová tiež prerušila schôdzu parlamentu, na ktorej mal byť odvolávaný premiér Robert Fico. „Nie je dobré a vhodné, aby sme pokračovali v nejakom divadle, ktoré začali poslanci vládnej koalície,“ povedala Nicholsonová opozičným poslancom v rokovacej sále po vypnutí mikrofónov.

Poslanci NR SR sa vo štvrtok zišli poslednýkrát pred letnými prázdninami. Na tretí a štvrtý pokus sa pokúsili zísť k návrhu strany Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. V stredu nebol parlament uznášaniaschopný dvakrát, a preto jeho predseda Andrej Danko odročil začiatok schôdze nadnes.

Po prerušení schôdze Hrnčiarom aj Nicholsonovou sa poslanci rozišli.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016