České úrady poskytnú azyl iba ôsmim čínskych kresťanom, desiatky ďalších žiadostí zamietli

368298_thinkstockphotos 56385388 676x450.jpg

PRAHA 22. februára (WebNoviny.sk) – Po dvoch rokoch české ministerstvo vnútra konečne rozhodlo o žiadostiach čínskych kresťanov o azyl v Českej republike. Z 92 ich tam môže ostať iba osem. Ďalším sedemdesiatim rezort vnútra v ich žiadosti nevyhovel. Štrnásť ich ešte pred rozhodnutím o udelení azylu svoju žiadosť stiahlo a Českú republiku opustili.

O úspechu ôsmich čínskych kresťanov ako prvý informoval týždenník Respekt. Denník Právo potom spresnil, že išlo o šesť prevažne mladých žien a dvoch mužov. Podľa záverov ministerstva vnútra sa u nich preukázalo, že skutočne ide o kresťanov, ktorých v minulosti čínska vláda prenasledovala. U zvyšných sa to ale nezistilo.

Odporúčame:
Európsky súdny dvor zakázal testy sexuálnej orientácie žiadateľov o azyl

V komunistickej Číne sú kresťania dlhodobo prenasledovaní. Situácia sa ešte zhoršila po nástupe Si Ťin-pchinga do funkcie prezidenta. Ten vyhlásil boj proti „nepriateľom ľudu“, čo je označenie režimu pre príslušníkov tejto komunity. Hoci v Číne nie je katolícka cirkev zakázaná, režim veriacich často šikanuje a prenasleduje, uvádza portál iDNES.cz.

Viac k témam: Česká republika, Česko, žiadosť o azyl
Zdroj: Webnoviny.sk – České úrady poskytnú azyl iba ôsmim čínskych kresťanom, desiatky ďalších žiadostí zamietli © SITA Všetky práva vyhradené.

22. februára 2018