České cestovky sa búria, Pražský hrad kontrolujú prísnejšie

Pražský hrad označuje kontroly za náhodné a zamerané predovšetkým na to, aby sa do areálu nemohli dostať napríklad väčšie zbrane.PRAHA 18. augusta (WebNoviny.sk) – České cestovné kancelárie kritizujú bezpečnostné opatrenia, ku ktorým nedávno pristúpila prezidentská kancelária na Pražskom hrade. Kontroly batožiny podľa tvrdenia kancelárií, voziacich tam turistov, môžu narušovať ich časový harmonogram a prinášajú aj zvýšené náklady. Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček túto kritiku odmietol. S kontrolami pritom nemajú väčší problém ani samotní návštevníci, napísal v stredu spravodajský server Novinky.cz.

Dôkladnejšie kontroly turistov na všetkých vstupoch do tejto najnavštevovanejšej českej pamiatky boli zavedené zhruba pred dvoma týždňami. Vojaci a policajti kontrolujú napríklad batohy. Pražský hrad označuje kontroly za náhodné a zamerané predovšetkým na to, aby sa do areálu nemohli dostať napríklad väčšie zbrane.

Podpredseda českej Asociácie cestovných kancelárií Jan Papež označil zvýšené kontroly za nepremyslené a za šikanovanie turistov. Kvôli opatreniam sa nárazovo predovšetkým na Hradčanskom námestí a na Prašnom moste tvoria rady, upozornil. Podľa Ovčáčka sa cestovné agentúry neprispôsobili situácii a turistov privážajú stále v tom istom čase. Očakáva, že situácia sa zmení v priebehu niekoľkých dní, maximálne týždňov. Pri kontrolných stanovištiach budú podľa neho postavené striešky, ktoré by mali čakajúcich návštevníkov chrániť pred nepriaznivým počasím. Opatrenia postupne sa budú spresňovať a upravovať, dodal Ovčáček.

Podľa Papeža sa cestovné kancelárie budú musieť vzniknutej situácii prispôsobiť, odmietol však ich zodpovednosť za dlhé rady. Kontroly kritizoval aj hovorca Čedoku Hynek Špinar. Návštevu Pražského hradu podľa neho ovplyvňujú veľmi negatívne. Príspevková organizácia českého hlavného mesta Prague City Tourism pripravované bezpečnostné opatrenia odmietla už v júni. Pochopenie pre kontroly však vyjadrili samotní turisti a považujú ich za normálne.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. augusta 2016