Ceny ropy stúpli na tohtoročné maximá, posilnilo aj zlato

Zlato vo štvrtok zdraželo po tom, čo japonská centrálna banka ponechala monetárnu politiku bez zmeny a jen následne posilnil voči doláru.NEW YORK 29. apríla (WebNoviny.sk) – Ceny ropy vo štvrtok posilnili o 2 % a už tretí deň v rade dosahovali tohtoročné maximá. Pod rast cien sa podpísal slabý dolár, ktorý klesol na dvojtýždňové minimum, pričom prevážil správu o rekordnom minulotýždňovom náraste zásob ropy v USA na 540,6 mil. barelov.

Poklesom hodnoty americkej meny sú v nej denominované komodity, teda aj ropa, lacnejšie pre držiteľov iných mien. Analytici sa podľa agentúry Reuters domnievajú, že svetový nadbytok čierneho zlata na trhu sa zmierni v druhej polovici roka.

Britská ropa Brent posilnila o 96 centov na 48,14 USD za barel, pričom počas dňa dosiahla tohtoročné maximum 48,19 USD za barel. Ľahká americká ropa vzrástla o 70 centov na 46,03 USD za barel a počas obchodovania stúpla až na 46,14 USD za barel. Ceny ropy v porovnaní s koncom januára, kedy klesli na 12-ročné minimá, posilnili o takmer 80 %, kým len v apríli vzrástli o zhruba 20 %.

Zlato vo štvrtok zdraželo po tom, čo japonská centrálna banka ponechala monetárnu politiku bez zmeny a jen následne posilnil voči doláru.

Ceny zlata podporilo aj stredajšie rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed) ponechať úrokové sadzby bez zmeny spolu s náznakmi, že so sprísňovaním menovej politiky sa nebude ponáhľať. Fed však ponechal dvere otvorené pre zvýšenie sadzieb v júni. Spotová cena zlata o 18:43 GMT vzrástla o 1,6 % na 1 266,50 USD za uncu. Májové dodávky posilnili o 1,3 % na 1 265,50 USD za uncu.

(1 EUR = 1,1358 USD)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. apríla 2016