Ceny ropy sa zvýšili, zlato zlacnelo

Nálada na trhu sa zlepšila vzhľadom na známky toho, že pretrvávajúci globálny prebytok ponuky sa pravdepodobne zmierňuje.NEW YORK 24. apríla (WebNoviny.sk) – Ceny ropy sa v piatok zvýšili, už tretíkrát po sebe tak dosiahli aj celotýždenný rast. Nálada na trhu sa totiž zlepšila vzhľadom na známky toho, že pretrvávajúci globálny prebytok ponuky sa pravdepodobne zmierňuje.

„Terajšie posilňovanie cien poháňa nálada na trhu, ktorý je čoraz viac presvedčený, že najhoršie je už minulosťou a proces prechodu trhu s ropu do novej rovnováhy je už v hre,“ povedal Dominick Chirichella zo spoločnosti Energy Management Institute. Londýnska ropa Brent v piatok stúpla o 1,3 % na 45,11 USD za barel a ľahká americká ropa posilnila tiež o 1,3 %, a to na 43,73 USD za barel. Ropa Brent si za celý týždeň prilepšila o 4,5 % a ľahká americká ropa vzrástla o 8,4 %.

Zlato v piatok zlacnelo, keďže dolár posilnil oproti jenu a euru. Hodnota americkej meny voči jenu sa zvýšila o 2 % v reakcii na dohady, že japonská centrálna banka uvažuje o negatívnych úrokoch v rámci svojho úverového programu pre finančné inštitúcie. Znamenalo by to, že bude platiť bankám za to, že svoju hotovosť poskytujú na pôžičky. Spotová cena zlata v piatok do 19:21 GMT klesla o 1,3 % na 1 232,66 USD za uncu. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 1,6 % na úrovni 1 230 USD za uncu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. apríla 2016