Ceny na Slovensku klesajú. Pozrite si, za čo platíme menej

Pokračujúci pokles cien potvrdzujú aj harmonizované údaje.BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Pokračujúci pokles spotrebiteľských cien na Slovensku potvrdzujú aj harmonizované údaje Európskej únie. Podľa harmonizovaného indexu (HICP) totiž v auguste ceny medziročne klesli o 0,8 %, oproti 0,9-percentnému poklesu z júla. Druhý mesiac v poradí sa ceny znižujú aj v medzimesačnom porovnaní. Po júlovom poklese o 0,4 % sa v auguste oproti júlu znížili o 0,1 %.

Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR (ŠÚ), v medziročnom porovnaní najvýraznejšie stále padajú ceny dopravy, ktoré boli oproti vlaňajšiemu augustu nižšie o 3,1 %. Klesli však aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 3 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 2,2 % a nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,1 %.

Najrýchlejšie rástli naopak ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,5 %. Oproti minuloročnému augustu sa však zvýšili tiež ceny vzdelávania o 1,5 %, rozličných tovarov a služieb o 1,3 %, rekreácie a kultúry o 1,1 %, zdravotníctva o 0,8 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,5 % a pôšt a telekomunikácií o 0,1 %. Bez zmeny zostali ceny odevov a obuvi.

Medzimesačne sa znižovali najmä ceny odevov a obuvi o 1,1 %. Oproti júlu však boli podľa harmonizovanej metodiky nižšie aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,6 %, rozličných tovarov a služieb o 0,2 % a tiež rekreácie a kultúry o 0,1 %. Na druhej strane rástli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,4 % a zhodne o 0,1 % ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív a dopravy.

Bez zmeny oproti predchádzajúcemu mesiacu zostali ceny alkoholických nápojov a tabaku, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, zdravotníctva, pošty a telekomunikácií a vzdelávania.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. septembra 2016