Čaputová si uctila hrdinov z karpatsko-duklianskej operácie, ďakuje im aj premiér Pellegrini

426064_5y7a2238 676x434.jpg

6.10.2019 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila účastníkov karpatsko-duklianskej operácie z roku 1944.

Prezidentka o tom informovala na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook s tým, že hrdinovia ďalším generáciám odovzdali príklad skutočného patriotizmu a obetavého vlastenectva.

Priniesli slobodu pre ďalšie generácie

Hrdinov ocenil aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) či minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Na Slovensku je veľa miest, o ktorých vieme, že práve tam v nejakej chvíli kráčali naše dejiny. Dnes sme stáli na mieste, kde cítime, že tu kráčali dejiny obzvlášť ťažkým a zničujúcim krokom. Stáli sme, aby sme vzdali úctu všetkým, ktorí v sychravej jeseni roku 1944 za cenu nesmiernych obetí, utrpenia a námahy, prenášali na svojich chrbtoch cez Karpaty slobodu pre ďalšie generácie. Naše poďakovanie si zaslúži každý, kto sa pred sedemdesiatimi piatimi rokmi pričinil o to, že sa začal oslobodzovať a obnovovať štát, ktorý bol pre národy a národnosti bývalého Česko-Slovenska ich vlasťou,“ uviedla Čaputová.

Dôkaz národnej hrdosti a odhodlania

Účastníkom bojov poďakoval aj Pellegrini. „Viete si predstaviť, že máte 20 rokov a neviete, či sa ešte niekedy vrátite domov? Takéto pocity zažívali mladí muži z Československa a ruskej armády počas jednej z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny. Bojov o Duklu sa zúčastnilo odhadom 200-tisíc vojakov a vojnoví historici a publicisti nazvali Duklu bránou smrti. Ďakujem všetkým tým, ktorí sa slobody nedožili, odvážne sa postavili proti fašizmu a nasadzovali svoje životy v boji proti ideológii postavenej na nenávisti,“ napísal Pellegrini na Facebooku.

Podľa šéfa rezortu obrany Petra Gajdoša je karpatsko-duklianska operácia dôkazom národnej hrdosti a odhodlania. „Karpatsko-duklianska operácia je príkladom neoblomnej národnej hrdosti a odhodlania v boji proti nacistickému útlaku, no zároveň aj trvalým varovným signálom voči nebezpečenstvu, ktoré v podobe extrémizmu, rasizmu a xenofóbie hrozí aj dnes,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Pri tejto príležitosti zároveň udelil pamätné medaily vojnovým veteránom, ako aj mestu Svidník.

Viac k témam: minister obrany SR, premiér Slovenskej republiky, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová si uctila hrdinov z karpatsko-duklianskej operácie, ďakuje im aj premiér Pellegrini © SITA Všetky práva vyhradené.

6. októbra 2019