Bývalý dozorca SS v Auschwitzi sa ospravedlnil za mlčanie

Podľa prokuratúry bol Reinhold Hanning poddôstojníkom divízie SS-Totenkopf, jednej z najobávanejších jednotiek nacistických Waffen-SS. Detmold 29. apríla (WebNoviny.sk) – Deväťdesiatštyriročný bývalý dozorca v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz dnes prerušil svoje mlčanie počas súdneho procesu, v ktorom je obžalovaný z podielu na vražde najmenej 170.000 ľudí v jeho plynových komorách tábora. Ospravedlnil sa za to, že neurobil nič, aby zastavil túto „nespravodlivosť“, uviedla agentúra DPA.

Podľa prokuratúry bol Reinhold Hanning poddôstojníkom divízie SS-Totenkopf, jednej z najobávanejších jednotiek nacistických Waffen-SS. Od januára 1943 do júna 1944 bol nasadený v koncentračnom tábore Auschwitz v Nemcami okupovanej časti Poľska. Je obvinený zo spoluúčasti na vražde množstva ľudí, predovšetkým židov, dopravovaných do tábora z okupovaných častí Európy, ale aj Poliakov, Rómov, Sintov, homosexuálov a sovietskych vojnových zajatcov.

„Je mi to naozaj ľúto,“ povedal dnes na súde v meste Detmold. „Hanbím sa, že som stál bokom a sledoval, ako dochádza k nespravodlivosti a neurobil som nič pre to, aby som tomu zabránil“. Hanning vyjadril ľútosť, že bol súčasťou zločineckej organizácie, ktorá je zodpovedná za smrť mnohých nevinných ľudí a rozvrátenie nespočetného množstva rodín.

Hanning prehovoril po tom, ako jeho obhajca prečítal jeho 23-stránkové osobné vyhlásenie o jeho mladosti a čase, keď pôsobil v Auschwitzi. Vo vyhlásení priznal, že vedel o masových vraždách, ku ktorým v tábore dochádzalo, ale nevidel žiadnu cestu ako opustiť kariérnu dráhu, ktorá ho priviedla k funkcii dozorcu v Auschwitzi. „Mlčal som dlho. Mlčal som celý môj život,“ dodal Hanning.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. apríla 2016